Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

KULTURA

Mazowsze w koronie. Muzyczne wieczory

poniedziałek, 30 sierpnia 2021 10:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MIK
Elżbieta Warchoł

Trwa Festiwal Mazowsze w Koronie. Najbliższe koncerty odbędą się: 5 września w Magnuszewie, 25 września w Mariańskim Porzeczu, 26 września w Miedznej i 3 października w Węgrowie.

Podczas Wieczorów Muzycznych XVIII edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie, organizowanego w zabytkach mazowieckiej architektury, będzie dominowała kameralistyka. W czasie jesiennych koncertów mazowiecka publiczność będzie miała okazję usłyszeć dzieła europejskich mistrzów epoki baroku, wykonane na historycznych instrumentach oraz utwory najwybitniejszych kompozytorów polskich, zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne. W programie festiwalu znalazły się utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, a także Silviusa Leopolda Weissa.

Jesienną odsłonę osiemnastego już sezonu cyklu Mazowsze w Koronie zainauguruje koncert w wykonaniu zespołu Marii Pomianowskiej z programem Perły muzyki polskiej. 5 września o godz. 17.00 w zabytkowych wnętrzach kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie mazowiecka publiczność będzie miała okazję usłyszeć wyjątkowy repertuar. W programie znalazły się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne oraz współczesne kompozycje Marii Pomianowskiej. Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki średniowiecza do współczesności. Ważnym elementem spinającym całość programu jest improwizacja, wynikająca z inspiracji muzyką znamienitych kompozytorów polskich oraz rytmów i melodii polskiej wsi. Słowo o muzyce podczas wieczoru wygłosi Igor Pogorzelski.

Marię Pomianowską wraz z zespołem w składzie Katarzyna Gacek-Duda (flety), Hubert Giziewski (akordeon), Wojciech Lubertowicz (bębny) będziemy mogli usłyszeć także 3 października o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Węgro

Koncert Barokowe odcienie lutni w wykonaniu zespołu LUTEDUO jest kolejną z propozycji, przygotowanych dla publiczności na Mazowszu. 25 września o godz. 17.30 w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu zagra zespół Luteduo Plus w składzie: Anna Kowalska (lutnia barokowa, gitara barokowa), Anton Birula (lutnia barokowa, teorba), Alisa Birula (organy, lutnia). Zespół od dawna pracuje nad różnymi formami muzyki na duet instrumentów szarpanych, przede wszystkim na lutnie barokowe, a także gitarę barokową i teorbę. Ostatnio do duetu na instrumenty szarpane dołączyły także organy.

Lutnia zawsze była źródłem inspiracji dla wielu kompozytorów. Zafascynowany jej brzmieniem był też Jan Sebastian Bach - stworzył piękne suity lutniowe. Sam mistrz posiadał dwie lutnie barokowe słynnego lutnika J.C. Hoffmanna, a niejeden z uczniów Bacha też potrafił grać na lutni. Tradycja transkrypcji towarzyszyła lutni od początku jej istnienia. Na duet lutni były opracowywane utwory religijne, czasem nawet chóralne. Gitara barokowa i teorba były pierwotnie uznane za idealne instrumenty akompaniujące. W parze często używane były do wykonywania basso continuo. Poza muzyką oryginalnie stworzoną na te instrumenty postanowiliśmy wykorzystać możliwości, które daje nam technologia, więc połączyliśmy gitarę i teorbę z brzmieniem organowym w słynnym koncercie Antonio Vivaldiego D-dur – wyjaśnia Anton Birula.

W programie koncertu, prezentującego brzmienia starych instrumentów, muzycy zespołu LUTEDUO PLUS zamieścili utwory wybitnych kompozytorów niemieckich, francuskich oraz włoskich tworzących w drugiej połowie XVII wieku i pierwszej połowie wieku XVIII. Perła architektury mazowieckiej – drewniany kościół w Mariańskim Porzeczu, znalazł się po dłuższej przerwie, ponownie na szlaku wędrującego Festiwalu Mazowsze w Koronie.

Kolejny koncert zespołu odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Miedznie 26 września o godz. 18.00.

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury, współorganizowanym przez lokalnych partnerów z terenu województwa mazowieckiego. Zapraszani wykonawcy – znamienite orkiestry, chóry, zespoły kameralne, czołowe polskie zespoły muzyki dawnej oraz wybitni soliści rokrocznie prezentują dzieła europejskich mistrzów w zabytkowych wnętrzach bogatej architektury Mazowsza.

Więcej informacji na www.mazowszewkoronie.pl

Koncerty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

(info: Mazowiecki Instytut Kultury)