Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

KULTURA

Teatr Powszechny w Radomiu przygotowuje się do nowego sezonu

środa, 01 września 2021 10:32 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Sezon 2020/2021 Teatr Powszechny w Radomiu rozpocznie spotkaniem z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Mimo że do Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego jeszcze rok, my już zaczynamy działania okołofestiwalowe. 6 września na scenie Kotłownia aktorzy pod opieką reżysera Grzegorza Dębowskiego zmierzą się z tekstem „Filidor dzieckiem podszyty” - zapowiada Anna Pietruszka, konsultant programowyTeatr Powszechny. To opowiadanie Gombrowicza jest historią groteskowego pojedynku pomiędzy przedstawicielem Analizy i Syntezy, ośmieszającego postawy filozoficzne, które są tak sztywne, że aż stają się dziecinne. Tekst jest krytyką praktyki i postaw intelektualnych, które są tylko mechanicznym wnioskowaniem, sztywnym dogmatem i wyrazem osobistych ambicji, a nie polem indywidualnego, twórczego geniuszu.

Czytamy Gombrowicza – 6 września, godz. 18.00, Scena Kotłownia.

Czy literatura może mieć wpływ na społeczeństwo? Tak, jak marzył Gombrowicz… Dowiemy się tego 13 września podczas debaty literackiej, której gościem honorowym będzie francuski pisarz, filozof i socjolog Geoffroy de Lagasnerie. Wśród zaproszonych gości będą również Anna Cieplak, prof. Dariusz Stola, Klementyna Suchanow. Spotkanie poprowadzą dyrektor teatru Małgorzata Potocka i dramaturg Michał Pabian. Debata wpisuje się w festiwal „Opętani literaturą” organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli - zapowiada Anna Pietruszka, konsultant programowy.

Debata literacka, 13 września, godz. 19.30, Scena Kameralna, wstęp wolny. Spotkanie będzie streamingowane i udostępnione w mediach społecznościowych.

Wrzesień to również czas intensywnej pracy nad spektaklem „Ostatni” w reżyserii Antona Malikova. Próby do tego przedstawienia rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku, niestety zostały przerwane przez pandemię. Teraz udało się je wznowić. Premiera sztuki, która odbędzie się już 2 października będzie niewątpliwie ważnym wydarzeniem artystycznym na mapie teatralnej Polski. Bohaterami sztuki są członkowie rodziny Kołomyjcewów. Ich życie pełne jest konfliktów i wzajemnych pretensji. Codzienne rodzinne spory pokazują jak trudne mogą być relacje z najbliższymi. W spektaklu zobaczymy pełen wachlarz kontrastowo zestawionych ze sobą postaci i cech charakteru. Niezwykle aktualny, pełen emocji teatralny thriller przygotowany przez Antona Malikova wraz z naszym zespołem to opowieść o wyzwaniach i trudnych relacjach, o spojrzeniu w głąb siebie w obliczu naprawdę ostatecznego końca czasu…Premiera: 2 października godz. 19.00, kolejne spektakle: 3, 7, 8, 9, 10 października godz. 19.00, Duża Scena. 

 Jesienią również odbędzie się oficjalna premiera spektaklu „Wstyd” w reż. Błażeja Peszka. Pełna emocji i napięcia historia skandalu rodzinnego w brawurowych kreacjach aktorskich! Na afisz wrócą także znane i lubiane spektakle. Pierwsze przedstawienie po letniej przerwie zobaczymy już 10 września. Zapraszamy wtedy na „Pomoc domową”- rewelacyjną farsę z mnóstwem zabawnych gagów, komicznych sytuacji. Wyśmienita zabawa gwarantowana! - dodaje Anna Pietruszka.

Spektakle: 10, 11, 12 i 16, 17, 18 września, godz. 19.00, Duża Scena.

W drugiej połowie września wraca na scenę szalona ekipa „Ryzykownej forsy”. Znakomita komedia o tym, jak zarobić duża gotówkę. Pełne dowcipu dialogi, zwariowane zwroty akcji i mistrzowska obsada zapewnią rozrywkę na najwyższym poziomie.

Spektakle: 23, 24, 25, 26 września, godz. 19.00, Duża Scena.

 Scenę Kameralną we wrześniu przejmą dwie niezwykle utalentowane aktorki Iwona Pieniążek w przedstawieniu „Shirley Valentine” i Danuta Dolecka ze swoim spektaklem benefisowym „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”.

„Shirley Valentine” to mądry, zabawny, momentami wzruszający spektakl skłaniający do refleksji nad tym, jak dobrze przeżyć życie. Czy w każdym wieku możemy spełniać swoje marzenia?

Spektakle: 10, 11, 12 września, godz. 18.00, Scena Kameralna

„Niegłupia, niebrzydka, niebiedna” to spektakl zrealizowany z okazji 40-lecia pracy artystycznej Danuty Doleckiej. Znajdziemy tam zarówno satyryczne monologi, piosenki kabaretowe i aktorskie jak i wzruszające do łez teksty sztuk dramatycznych. I wszystko to z muzyką wykonywaną na żywo!

Spektakle: 17, 18, 19 września, godz. 18.00, Scena Kameralna

Teatr Powszechny pamięta także o dzieciach. Na scenie Fraszka zobaczymy uwielbianą przez dzieci wspaniałą historię o psim dorastaniu, o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem czworonożnego przyjaciela. Spektakl: 26 września, godz. 13.00, Scena Fraszka

Cykl „Czytamy Gombrowicza”  oraz Debata literacka „Czy literatura może mieć wpływ na społeczeństwo? Tak, jak marzył Gombrowicz” realizowany jest w ramach zadania „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe”.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miasta Radom.