Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Rozniszew
Dziś jest: Niedziela, 26 września 2021

KULTURA

Szydłowiec: Niemen i Zator improwizują Babuchowskiego

środa, 08 września 2021 14:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
Elżbieta Warchoł
Radom szczepienia

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowc organizuje koncert pt. „Niemen i Zator improwizują Babuchowskiego”. W improwizacjach poezji Szymona Babuchowskiego wystąpią: Natalia Niemen (wokal, altówka) i Michał Zator (harfa).

Natalia Niemen – wokalistka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów, plastyczka. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.

Podczas koncertu towarzyszyć jej będzie Michał Zator – prawdopodobnie jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który uprawia rozbudowaną improwizację na tym instrumencie akompaniując sobie do śpiewu.

Podstawą działań duetu jest improwizacja, czyli tworzenie utworów na gorąco, bez przygotowania, tu i teraz, przed publicznością. Muzycy nigdy nie wiedzą, co zagrają i zaśpiewają. Natalia wzięła na warsztat poezję poety, dziennikarza i muzyka, Szymona Babuchowskiego, uzupełniając ją brzmieniem altówki. Spontaniczna twórczość artystów, choć niełatwa w odbiorze, spotkała się z niesamowitym entuzjazmem publiczności, co zachęciło duet do dalszego rozwijania się w materii improwizacji wokalno-instrumentalnej na wybranych tekstach.

Koncert odbędzie się 17 września 2021 roku o 19.00 w Sali Konferencyjnej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych przy ul. Kąpielowej 8 w Szydłowcu. 

Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc do 16 września 2021 r. tel. 48 617 17 89.