Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Grabów n.Pilicą
Dziś jest: Sobota, 25 września 2021

KULTURA

Sezon teatralny czas zacząć!

czwartek, 09 września 2021 17:15 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Marc Camoletti „POMOC DOMOWA” , reżyseria - Krzysztof Dracz

 Farsa! Pyszna! Jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach. Marc Camoletti – tytan gatunku, tekst wystawiany kilkadziesiąt tysięcy razy na całym świecie. Mąż (Jarosław Rabenda),  żona (Katarzyna Dorosińska), kochanek (Mateusz Kocięcki), kochanka (Maria Gudejko) i zdrady małżeńskie, jak to w farsie. Jedna noc, jedno mieszkanie, dwie sypialnie i… pomoc domowa (w tej roli dyrektor naszego teatru Małgorzata Potocka) kierująca wydarzeniami. Do tego znikający alkohol – whisky, tequila, rum i szampan, potęgujące nieporozumienia, słabości oraz śmieszności ludzkich charakterów. Jednym słowem – zabawa, i o nią tu właściwie idzie. Wspaniały przekład Bartosza Wierzbięty- autora dialogów, między innymi do filmów: „Shrek", „Madagaskar", „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" w reżyserii Krzysztofa Dracza to trzeba zobaczyć! Prapremiera spektaklu według tłumaczenia Bartosza Wierzbięty odbyła się w Teatrze Powszechnym w Łodzi 16.01.2016

Spektakle: 10, 11, 12, 16, 17, 18 września godz. 19 ( 12 września także o godz. 16)

Michael Cooney „RYZYKOWNA FORSA” , reżyseria Paweł Pitera

„Ryzykowna forsa” - farsa  jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach zawita do radomskiego teatru. Czy można żyć na koszt opieki społecznej, osiągając niezły dochód, bez podatku?! Trzeba mieć dużo kreatywności i żelazne nerwy…. Aż do czasu kontroli urzędu skarbowego a wtedy następuje masa nieporozumień i potęgujące się komplikacje. Piętrzące się absurdy i niespodziewane zwroty akcji, sprawiają że bohaterowie błyskawicznie podejmują zaskakujące decyzje. Jednym słowem szalona komedia i znakomita zabawa ! Polecamy !

Spektakle: 23, 24, 25, 16 września godz. 19.

Willy Russell „Shirley Valentine” , reżyseria Zbigniew Rybka

Shirley Valentine to kobieta, jakich wiele. Swoje życie podporządkowała rodzinie, spędza całe dnie w kuchni, a rytm jej dni i tygodni wyznacza domowy jadłospis i trasa: dom – zakupy - dom. Przez lata Shirley zdążyła całkowicie pogodzić się z tą rzeczywistością. Przywykła do codziennej rutyny, choć jej satysfakcja z życia bliska jest zeru. Po prostu jest jak jest, bo inaczej być nie może.

Tytułową bohaterkę poznajemy w momencie, gdy w jej życiu pojawia się coś, co nieodwracalnie zburzy ów mechaniczny porządek rzeczy. Ten punkt zwrotny sprawi, że pozbawiona marzeń kobieta zacznie analizować i na nowo porządkować swój świat. Zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi… Co się stało, że jej codzienność wygląda tak żałośnie? Kiedy z radosnej, pełnej planów dziewczyny stała się obarczoną licznymi obowiązkami, smutną auto-matką? Kto to sprawił? I dlaczego? A może nic się nie stało?… Może po prostu tak właśnie wygląda życie?…Zaglądając w głąb siebie „od kuchni”, Shirley ze zdumieniem odkrywa, że w jej życiu nie zostało właściwie nic z tego, o czym zawsze marzyła. Czy Shirley znajdzie w sobie odwagę i siłę, by zacząć wszystko od nowa? Choć „Shirley Valentine” to dowcipna i pełna ciepłego dystansu opowieść o kobietach, nie dajcie się zwieść wrażeniu, że to propozycja na typowo babski wieczór! Panowie, możecie być pewni, że i Wy bez trudu znajdziecie tu wiele zaskakująco znajomych sytuacji z życia wziętych. A może dowiecie się także czegoś ekstra o niezgłębionym kobiecym świecie?…

Spektakle: 10, 11 i 12 września godz. 18.

„Niegłupia, niebrzydka, niebiedna” Scenariusz: Danuta Dolecka, Jarosław Rabenda. Reżyseria: Jarosław Rabenda

 Po ukończeniu wrocławskiej PWST i dwóch sezonach w Tarnowie, 38 lat temu wybrała Radom.  I tak już zostało. Zawsze pierwsza na próbach, zawsze pierwsza z opanowanym tekstem, zawsze punktualna, sumienna i perfekcyjnie przygotowana. Uwielbiana przez kolegów, empatyczna i życzliwa, serdeczna i oddana. To prawdziwa Ikona radomskiego Teatru. Tworzyła pod okiem uznanych reżyserów niezapomniane role w  130 spektaklach – nikt inny w historii naszego Teatru nie może pochwalić się takim dorobkiem. Bawi do łez w monologach satyrycznych i piosenkach kabaretowych. Wzrusza do łez w tekstach ze sztuk dramatycznych i piosenkach aktorskich. Tak, czy owak – chusteczki będą potrzebne. Zachwyca dojrzałością i smakiem we fragmentach kreacji aktorskich z Gombrowicza czy Wyrypajewa. Zapiera dech interpretacją autoironicznych tekstów Klubu Kobiet Zaciskających Zęby. A wszystko w czarodziejskiej scenografii Bożeny Kostrzewskiej i z muzyką na żywo.

Spektakle: 17, 18, 19 września 2021 godz.18.00.

„Daszeńka”

Adaptacja, reżyseria i scenografia:   Marek Zákostelecký. Które dziecko nie marzy o tym, aby mieć szczeniaczka? Nasz najnowszy spektakl nawiązuje do tego dziecięcego marzenia - opowiada o psim dzieciństwie i dorastaniu.Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Skądś to znamy? Bezpretensjonalna, zabawna historia  o uczeniu się świata, poznawaniu reguł i zdobywaniu doświadczenia, ale także o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem zwierzątka. Klasyka literatury dziecięcej w atrakcyjnym teatralnym wydaniu.

Spektakl w niedzielę 26 września 2021 r godz.13.00. ( info: Teatr Powszechny w Radomiu).