Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Koncerty

Muzyka rodem z Londynu zabrzmi w Kozienickim Domu Kultury

wtorek, 14 września 2021 09:16 / Autor: Kamil Zapora
źródło: Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

„A Gentleman´s Delight. Muzyka Londynu z przełomu XVII i XVIII stulecia” to tytuł koncertu Duo Project R&C, który odbędzie się w czwartek, 16 września, w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wydarzenie odbędzie się w ramach XXV Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia popularyzuje europejską muzykę dawną, a w szczególności dzieła najsłynniejszego kompozytora polskiego średniowiecza Mikołaja z Radomia.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Ars Antiqua Radomiensis, natomiast od 2018 roku Kozienicki Dom Kultury jest współorganizatorem wydarzenia, a w Centrum Kulturalno-Artystycznym odbywają się nietuzinkowe koncerty.

W tym roku, w Kozienickim Domu Kultury wystąpi Project R&C, czyli Magdalena Spielmann (flety proste) oraz Szczepan Dembiński (wiolonczela). Duo działa od 2019 roku i prezentuje muzykę minionych epok zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Muzycy poznali się podczas studiów w Pôle Aliénor de Poitiers (Francja) i od tamtej pory stale ze sobą współpracują. Razem z Christophem Mourault oraz Davidem Sénéquier tworzą Ensemble Baroque du Poitou. W Kozienicach zabiorą słuchaczy do Londynu z przełomu siedemnastego i osiemnastego stulecia.

- Na przełomie XVII i XVIII wieku Londyn stał się jednym z czołowych ośrodków muzycznych i pozostał nim przez kilka kolejnych stuleci. Miasto było pełne wybitnych muzyków, pochodzących głównie z Włoch, Francji i Niemiec, którzy poza obowiązkami dworskimi gonili za sławą i fortuną. Program „A Gentleman's Delight” jest przykładem tego, jak mógłby wyglądać wieczorny koncert w londyńskim klubie muzycznym. Prezentuje mieszankę stylistyczną, która w tamtym czasie była możliwa do usłyszenia prawdopodobnie tylko w Londynie – wyjaśnia dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Początek koncertu w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego zaplanowano na godz. 18.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązują nieodpłatne wejściówki. Te będą do pobrania w kasach KDK.

Liczba miejsc ograniczona. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.