Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

KULTURA

Nagroda Gombrowicza za książkę o arabskim kraju w Europie

sobota, 18 września 2021 19:54 / Autor: Beata Okulińska
Beata Okulińska

Aleksandra Lipczak z Krakowa została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Młoda pisarka została nagrodzona za opowieść o kraju, w którym wspólnie żyli muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie. 

Książka krakowskiej dziennikarki pt. "Lajla znaczy noc" była jedyną, wśród nominowanych, książką non-fitction. To reportersko-eseistyczna opowieść o Półwyspie Iberysjskim w czasach panowania Arabów, z odniesieniami do współczesnej sytuacji w Europie. Autorka w nagrodę otrzymała 40 tys. zł.

Posłuchaj, co o swojej książce mówi Aleksandra Lipczak:

Jury wyróżniło także Macieja Bobulę za zbiór opowiadań "Szalejów". Autor wraca w tej książce do wsi Szalejów, w której spędził dziecinstwo, opowiada o jej mieszkańcach, o sobie i o swoim dorastaniu. Młody pisarz w nagrodę spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, w ramach rezydencji literackiej.  

Posłuchaj, co o swojej książce mówi Maciej Bobula:

O podsumowanie tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza poprosiliśmy Annę Kałużę - jedną z jurorek.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została w tym roku przyznana po raz 6-ty. W tym roku wśród laureatów, oprócz Aleksandry Lipczak i Macieja Bobuli, znaleźli się Dominika Horodecka ("Wdech i wydech"), Jolanta Jonaszko ("Portrety") i Maciej Topolski ("Niż"). Wszyscy finaliści otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5 tys. zł.