Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

KULTURA

Ostatnie dni wystawy "Leśnicy polscy w KL Auschwitz" w Lasach Państwowych

poniedziałek, 20 września 2021 09:16 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Do niedzieli, 26 września, w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu można oglądać wystawę „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”.

W 2021 roku mija 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Trafiło tam wielu leśników regionu radomskiego i świętokrzyskiego. W listopadzie 2020 roku w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające losy polskich leśników, deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz w latach 1940-1944. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.

Stowarzyszenie Leśników "Przyjaźń" im. Św. Jana Gwalberta dba, o to aby pamiętać o leśnikach, którzy trafili do Auschwitz" mówi Robert Głodowski, prezes stowarzyszenia: 

Dodatkowych eksponatów na wystawę użyczyła za pośrednictwem Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Radomiu, Oddziału w Lublinie Bożena Błaszczyk-Ziętek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu – w tym oryginalny obozowy pasiak, zdjęcia obozowe więźniów, listy i rysunki oraz publikacja dotycząca KL Auschwitz.