Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Muzea

Muzeum Orła Białego w Skarżysku zaprasza

czwartek, 14 października 2021 15:24 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Różnego rodzaju pojazdy wojskowe, armaty, działa przeciwlotnicze, samoloty i wiele innych rzeczy możemy zobaczyć w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. To jedna z największych tego typu placówek w regionie.

Skarżysko-Kamienna kojarzy się wielu osobom z produkcją amunicji czy uzbrojenia. Pokaźne wystawy o tej tematyce znajdziemy w Muzeum im Orła Białego.

- To jest miejsce, gdzie nie tylko uczymy się historii, ale możemy ją także dotknąć - mówi Grzegorz Bień, dyrektor muzeum.

Najbardziej rozpoznawalną częścią muzeum jest wystawa plenerowa. Znajdziemy tam różnego rodzaju uzbrojenie i pojazdy, między innymi czołgi, działa przeciwlotnicze, samoloty, czy nawet kuter torpedowy.

- Najważniejszą częścią naszej ekspozycji jest plac muzealny, na którym znajduje się ponad 120 eksponatów z okresu II wojny światowej i okresu zimnowojennego. To są zarówno czołgi, jak i działa przeciwlotnicze, samoloty, śmigłowiec, kuter torpedowy. Szereg tego rodzaju militariów, które były na wyposażeniu Układu Warszawskiego - wylicza dyrektor.

Muzeum im. Orła Białego to jednak nie tylko wystawa plenerowa. Są także ekspozycje wewnątrz budynków.

- Do 15 listopada można oglądać wystawę poświęconą hymnowi narodowemu. To 88 muzealiów z Gdańska i kilkanaście pochodzących z innych zbiorów tworzy wystawę czasową "Z ziemi włoskiej do Polski, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego" - mówi dyrektor.

W muzeum są także wystawy stałe - "Barwa i broń XX wieku", czy "Skarżysko - miasto i ludzie".

Muzeum do końca października będzie otwarte w godzinach od 8:00 do 18:00, a od listopada do grudnia od 8:00 do 16:00.