Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 03 grudnia 2021

KULTURA

Szydłowiec: Koncert Włodek Pawlik Trio - Inspiracje

poniedziałek, 18 października 2021 12:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Marek Bałata
Elżbieta Warchoł

Znakomity pianista i kompozytor jazzowy Włodek Pawlik wystąpi w Szydłowcu! Koncert Włodek Pawlik Trio – INSPIRACJE odbędzie się w piątek, 29 października 2021 r. o godzinie 19.00 w siedzibie głównej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przy ul. Kąpielowej 8.

Włodek Pawlik to światowej sławy pianista i kompozytor jazzowy, jedyny w historii polskiej muzyki jazzowej laureat nagrody Grammy (za album Night in Calisia). W dorobku muzyka jest prawie 40 autorskich płyt, które zdobywają laury Złotych i Platynowych Płyt.

Włodek Pawlik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej, gdzie od ponad piętnastu lat jest wykładowcą i prowadzi zajęcia z improwizacji jazzowej. Współpracował z legendami amerykańskiego jazzu m.in.: Randy Brecker, Mike Stern, Tom Kennedy, Billy Hart, Arturo Sandoval, Rufus Reid, Scott Hamilton, Sal Nistico, Herb Geller, Richie Cole, a także z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet, z którym występował w Azji, Europie i USA.

Równolegle do jazzowej kariery ważnym nurtem twórczości Pawlika jest muzyka filmowa, wokalna, symfoniczna, baletowa i oratoryjna. Do najbardziej znanych płyt Pawlika należą bestsellerowe albumy: Anhelli, Stabat Mater, Tykocin, Grand Piano, Night in Calisa, Kolędy Polskie, America, 4 Works 4 Orchestra, Songs Without Words, Pawlik/Moniuszko-Polish jazz, Tryptyk Rzymski, a także seria płyt skomponowanych do poezji takich autorów jak: Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Czechowicz, Adam Zagajewski.

Zespół Włodek Pawlik Trio to jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej. Od niespełna 30 lat jest główną płaszczyzną realizacji kompozytorskich i interpretatorskich wizji lidera. Kwintesencją stylu formacji jest umiejętność budowania artystycznej synergii pomiędzy słowiańską wrażliwością, popartą klasycznym wykształceniem każdego z muzyków, a ogromną erudycją i wirtuozerią improwizacyjną osadzoną w idiomie współczesnego jazzu.

Koncert w Szydłowcu to unikatowa możliwość kameralnego spotkania „na żywo” z twórczością muzyków światowej klasy. Wydarzenie jest częścią cyklu Kameralnie nad Korzeniówką, zainaugurowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w październiku 2021 r. koncertem Niemen i Zator improwizują Babuchowskiego.

(info: Małgorzata Zając, Specjalista ds. promocji, Dział Edukacji, Promocji i Wydawnictw Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych)