Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

KULTURA

Książka jest dobra na wszystko

piątek, 01 kwietnia 2022 12:27 / Autor: Magdalena Król
fot. LubosHouska/pixabay.com
Magdalena Król

Już jutro (2 kwietnia) przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej. Po raz pierwszy obchodzono go w 1995 roku.

W czasach pandemii książka stała się źródłem siły do przezwyciężania izolacji a także poszerzania naszych horyzontów i pobudzenia naszej kreatywności.

- Myślę, że osoby, które czytały książki wcześniej, to w czasie pandemii również to robiły. My w tym czasie staralismy zapewnić im konfort i bezpieczeństwo czytania. W ostatni piątek miesiąca dostarczamy na terenie Radomia książki do domów. Wprowadziliśmy usługę wypożyczania darmowych e-booków - mówi Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Książka jest ponadczasową formą rozrywki oraz informacji. O zaletach czytelnictwa opowiada Paulina Siwecka z Działu Promocji z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Radomiu.

- Stymuluje nasz mózg, poprawia pamięć, skupienie, poszerza słownictwo i światopogląd. Czytanie książek także uspokaja.

Kto najczęściej odwiedza bibliotekę?

- Bibliotekę odwiedzają osoby starsze, ale też dzieci. Najbardziej brakuje nam wśród czytelskiów studentów i osób w śrdnim wieku - wyjaśnia dyrektor.

Zapytaliśmy mieszkańców Radomia, jakie książki najchętniej czytają?

Z okazji Światowego Dnia Książki Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych czytelniczych wydarzeń.

- Zaplanowaliśmy szereg atrakcji: spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą, autorką m.in. książek „Bezsenność Jutki” i „Wysiedleni”, spotkanie z żywymi sowami oraz sowimi mitami, głośne czytanie ukraińskiej bajki „Rękawiczka” (po polsku i po ukraińsku), a także śmiesznych wierszyków, które specjalnie dla najmłodszych zaprezentują studenci Akademii Handlowej Nauk Stosowanych oraz rozstrzygniecie dwóch konkursów - dodaje Przemysław Czaja.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12. Początek o godzinie 10:00. Wstęp wolny.

Szczegółowy harmonogram:

10.00 – 10.10: powitanie dzieci i młodzieży wraz z opiekunami

10.10 -10.45: czytanie bajki ukraińskiej „Rękawiczka” w języku polskim i ukraińskim czytanie śmiesznych wierszy „Pan Pierdziołka spadł ze stołka” – zaprezentują je studenci Akademii Handlowej Nauk Stosowanych

10.45 – 11.00: rozdanie nagród w konkursach plastycznym i fotograficznym „Ulubiony bohater z książki”/”Ulubiona postać z książki”

11.00 – 12.00: spotkanie z żywymi sowami (o biologii sów) – prowadzi Ilona Smolaga

12.15 – 13.00: mity o sowach (spotkanie polecamy starszym słuchaczom 8-16 lat) – prowadzi Ilona Smolaga

13.15 – 14.30: spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą pt. „Wojny dorosłych, historie dzieci …”

Data Światowego Dnia Książki została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir.