Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

KULTURA

Poeci z Kozienic i Radomia spotkali się na "Witrynie"

sobota, 09 kwietnia 2022 17:28 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Śmiało można powiedzieć, że Kozienice są miejscem przyjaznym literatom. Niecały miesiąc temu obchodziliśmy w mieście Światowy Dzień Poezji, a dziś pisarze z dwóch grup literackich integrowali się w Kozienickim Domu Kultury przy wyjątkowej oprawie. Za nami siódme spotkanie literackie z cyklu "Witryna". 

Spotkania z cyklu „Witryna” to jedno ze stałych działań, które Kozienicki Dom Kultury organizuje z myślą o miłośnikach literatury pięknej, zarówno poezji, jak i prozy. To okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy lokalnymi literatami, ale także kolejna forma promocji rodzimej twórczości.

W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali prezentacji poezji artystów z Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.

Na spotkanie zostali zaproszeni wyjątkowi artyści: poeta Józef Baran, którego wiersze interpretował aktor Stanisław Górka.

Spotkanie poprowadził poeta i wykładowca Adrian Szary, który jest jednocześnie opiekunem grup „Erato” oraz „Tygiel”. Dodatkową atrakcją spotkania były prezentacje muzyczne uczestniczek zajęć nauki gry na pianinie w Kozienickim Domu Kultury u instruktora Kamila Koksy. Dla zebranych wystąpiły Wiktoria Kotlicka i Maja Kusio:

Józef Baran – poeta, dziennikarz, podróżnik, publicysta, autor ponad 40 książek . Ukończył studia z zakresu filologii polskiej. Pracował jako dziennikarz w tygodniku „Wieści”, a następnie w „Dzienniku Polskim”, gdzie prowadził m.in. rubrykę „Wierszowisko”, rodzaj poczty literackiej. Jego wiersze przełożone zostały na ponad 20 języków, osobne tomy ukazały się w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Za twórczość poetycką otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Kościelskich w Genewie (1980), Nagrodę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (2004), czy Nagrodę Orfeusz Czytelników 2021 za najlepszy tom poetycki („W wieku odlotowym”). Jego wiersze są publikowane w podręcznikach szkolnych i były wykorzystane na maturach.

Prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia studiów w 1977 roku występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2004 roku), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel akademicki w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka - kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”. Jest liderem założonego w 1992 roku Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 roku - Medalem Gloria Artis; w 2015 roku odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.