Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 239.

KULTURA

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu dla uchodźców z Ukrainy

czwartek, 28 kwietnia 2022 09:31 / Autor:

Nauka języka polskiego, to jedna z propozycji dla uchodźców z Ukrainy przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. Zajęcia cieszą się ogromną popularnością, informuje dyrektor placówki Przemysław Czaja.

Obecnie działają cztery grupy dla dorosłych. Będę również zajęcia dla dzieci i młodzieży, ponieważ wniosek biblioteki w tej sprawie uzyskał dofinansowanie Fundacji świętego Mikołaja. Dzięki temu zostaną uruchomione kursy nauki języka polskiego dla najmłodszych. Powstaną trzy grupy- podkreśla dyrektor Czaja.

Ponadto raz w tygodniu w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Piłsudskiego są prowadzone zajęcia z arteterapii. Są one adresowane zarówno do Ukraińców, jak i Polaków. Mają charakter integracyjny. Ukraińcy mieszkający w Radomiu mogą również korzystać z księgozbioru biblioteki. Książnica na bieżąco wzbogaca swoje zasoby o ukraińską literaturę zarówno dla dzieci, jak i  dorosłych. Poza tym uchodźcy mogą za darmo korzystać z Internetu oraz wydruku we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, a także z karty bibliotecznej umożliwiającej szeroki dostęp do radomskich placówek kultury.
Ponadto są organizowane literackie spacery po Radomiu w języku ukraińskim oraz angielskim. W ten sposób ich uczestnicy poznają historię miasta, jego zabytki oraz miejsca związane z postaciami literackimi. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów są dostępne na stronie internetowej biblioteki.

Z obserwacji wynika, że Ukraińcy chcą przede wszystkim poznać język, kulturę miasta oraz odnaleźć się w nim. Dlatego też podczas spacerów literackich uchodźcy chcą również pozyskać podstawowe informacje dotyczące na przykład uzyskania PESELU, czy usytuowania urzędów. Staramy się na bieżąco odpowiadać na potrzeby adaptacyjno-organizacyjne naszych sąsiadów zza wschodniej granicy- podkreśla Przemysław Czaja.
Nasza oferta jest różnorodna i bogata - zaznacza dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.