Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

KULTURA

„Portret kobiety z Bałkanów” w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

czwartek, 05 maj 2022 13:39 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dziś do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafił obraz olejny Wacława Koniuszki „Portret kobiety z Bałkanów”. Na zakup dzieła samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 54 tys. zł.

Decyzją radnych województwa mazowieckiego do radomskiego muzeum trafi w tym roku ponad 4,6 mln zł na inwestycje. W ramach tych środków został zakupiony obraz olejny „Portret kobiety z Bałkanów”.

- Muzeum wciąż się rozwija i potrafi korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Przykładem mogą być wirtualne spacery. Dwa tygodnie temu do placówki trafiły unikatowe księgi gości z restauracji Stanisława Wierzbickiego, a dziś przekazujemy obraz Wacława Koniuszki - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Wacław Koniuszko był w swojej epoce cenionym twórcą, a jego dzieła znajdują się dziś w kolekcjach największych muzeów w kraju. Był kolegą Jacka Malczewskiego, patrona muzeum, który wykonał jego portret w 1896.

- Z powodu nieuleczalnej choroby malarz działał aktywnie przez tylko dwadzieścia lat. Portret Bałkanki musiał powstać podczas zagranicznych studiów Koniuszki, najprawdopodobniej na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku. Prace malarza sugerują, że fascynował go świat obcych kultur - wyjaśnia Paulina Szymalak-Bugajska z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Obraz Wacława Koniuszki „Portret kobiety z Bałkanów będzie można podziwiać wśród muzealnych zbiorów od 14 maja