Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Wtorek, 24 maja 2022

Muzea

Noc Muzeów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu pod hasłem ”Tajemnicą jest kobieta”

środa, 11 maj 2022 09:10 / Autor: Małgorzata Pirosz
Małgorzata Pirosz

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu już po raz 15-ty włącza się w „Europejską Noc Muzeów”. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie cytat z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego „Tajemnicą jest kobieta”. Jak tłumaczy Ilona Pulnar – Fredjani z muzeum, przyczynkiem do podjęcia tematu kobiety było pozyskanie nowego obrazu „Kobieta w bałkańskim stroju” oraz wystawa  pt.  „  Kobieta współczesna. Artystki i Artyści pamięci Anny Bilińskiej”.

Noc muzealna rozpocznie się 14 maja o 19.00 konkursem plastycznym „ Kobieta muza, natchnienie, inspiracja”. Nie będzie to jedyny konkurs tej nocy. Zaplanowano ich 6. Będą dotyczyć różnej tematyki i  będą rozłożone w czasie, tak aby każdy mógł wybrać najbardziej interesujący. Zdaniem Ilony Pulnar –Fredjani ciekawie zapowiadają się konkursy filmowy oraz literacki z kobietą w roli głównej. Chętni powinni przypomnieć sobie filmy z kobietą w tytule oraz cytaty z literatury poświęcone kobietom- podkreśla.
Ponadto w trakcie Nocy Muzealnej będą oprowadzania kuratorskie po stałych wystawach prezentowanych w muzeum oraz koncerty. Z kolei na dziedzińcu placówki będzie obserwacja astronomiczna nieba zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Podczas całego wydarzenia będą w wyświetlane filmy przyrodnicze.
Jak podkreśla Ilona Pulnar – Fredjani idea Nocy Muzeów w całej Polsce przyjęła się bardzo mocno. Muzeum im. Jacka Malczewskiego zorganizowało ją, jako pierwsze w Radomiu w 2007 roku. Przez ostatnie dwa lata ze względu na pandemię było możliwe jedynie wirtualne zwiedzanie podczas Nocy Muzeów. W tym roku placówka zaprasza do siebie od 19.00 do 1.00.
Czekamy na Państwa z niecierpliwością - dodaje Ilona Pulnar – Fredjani.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów jest dostępny na stronie internetowej placówki: www.muzeum.edu.pl