Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

KULTURA

Zbliża się Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję Łaźnia 2022

środa, 11 maj 2022 14:21 / Autor: Magdalena Król
fot. Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria
Magdalena Król

Pięć wydarzeń znalazło się w programie tegorocznego 29. Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję Łaźnia 2022.

Już w najbliższy czwartek, 12 maja wystąpi Zoriana Grzybowska z koncertem "Pieśni wolnej Ukrainy". Będzie można tez posłuchać piosenek z repertuaru Anny German. W pierwszej części koncertu usłyszeć będzie można utwory do wierszy ukraińskich poetów XIX, XX i XXI wieku. Zoriana Grzybowska to artystka urodzona w 1979 r. w Chersonie na Ukrainie. Gra i śpiewa klasykę ukraińską i światową, pieśni świeckie i sakralne, arie operowe i operetkowe, kolędy polskie i ukraińskie. Gra na bandurze typu lwowskiego, czyli tak zwanej „lwiwiance". Początek koncertu o godz. 18 w Łaźni, przy ul. Żeromskiego 56. Wstęp wolny.

W piątek, 13 maja w Łaźni wystąpi z kolei Basia Stępniak-Wilk, która zaprezentuje recital "Muzyczna bombonierka".Będą to autorskie piosenki, znane z list przebojów (Bombonierka - duet z Grzegorzem Turnauem, Słodka chwila zmian, Wiośnie nie), nagradzane na największych polskich konkursach i festiwalach. Warto przypomnieć, że śpiewająca autorka z Krakowa, rozpoczęła swoją sceniczną przygodę „Złotym Prysznicem" - Grand Prix Turnieju Śpiewających Poezję w Radomiu 1995 roku. Jest też laureatką m.in. I miejsca i Nagrody im. W. Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix im. J. Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie; za całokształt dokonań artystycznych otrzymała Nagrodę Kapituły im. J. Kaczmarskiego. Początek koncertu w Łaźni w piątek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Na sobotę, 14 maja został natomiast zaplanowany koncert Bukartyk & Ajagore: Wieloryb Fiutin i inne opowiadania. W programie trwającego niemal dwie godziny koncertu, słuchacz zderza się z niezwykle trafną diagnozą otaczającej rzeczywistości zaserwowaną przez jej naczelnego kontestatora - Piotra Bukartyka. Poruszające teksty, z których autor znany jest od lat, zostały okraszone ciekawymi aranżacjami przygotowanymi przez muzyków supergrupy Ajagore.
Początek koncertu 14 maja o godz. 18. Bilety w cenie 50 złotych, można kupić w siedzibie Łaźni, przy ul. Żeromskiego 56.

Na kolejne wydarzenia Łaźnia zaprasza w przyszłym tygodniu. W czwartek, 19 maja o godz. 18.00 odbędzie się promocja wydanej niedawno przez Jarosława Rabendę książki "Testament lubieżnika". W programie spotkanie autorskie z minirecitalem piosenki aktorskiej. Na fortepianie: Grzegorz Molenda. Wstęp wolny.

Na zakończenie Turnieju Śpiewających Poezję wystąpi Adam Szabat ze swoim recitalem autorskim "Usiądźmy przed drogą". Początek 21 maja o godz. 18.00 w Łaźni. Wstęp wolny.