
Teatr
Ministerialne pieniądze dla radomskiego teatru


Kolejny etap modernizacji dużej sceny, prezentacja Festiwalu Gombrowiczowskiego na arenie ogólnopolskiej oraz warsztaty teatralne dla osób z Zespołem Downa, to przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane dzięki funduszom pozyskanym przez Teatr imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie placówka otrzymała prawie sześćset tysięcy złotych.
Najwięcej pieniędzy – 400 tysięcy złotych radomska scena pozyskała z programu „Infrastruktura kultury”. Dotacja zostanie przeznaczona na przeprowadzenie kolejnego etapu wyposażania sceny głównej w niezbędny do pracy sprzęt oraz poprawę stanu technicznego już istniejącego.
Z kolei w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Interwencje” teatr w Radomiu otrzymał 81 tysięcy złotych na realizację projektu „Gombrowicz - uniwersalny bez Granic”. Dzięki przyznanym pieniądzom placówka zaprezentuje spektakle "Ślub" Teatru La MaMa (Nowy Jork) w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie, "Kosmos" Simul Theatre Company (Tokio) w Collegium Nobilium w Warszawie oraz "Dzienniki/Diary" Katarzyny Dąbrowskiej i Jerzego Mączyńskiego w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Ministerialne fundusze umożliwią prezentację Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego na arenie ogólnopolskiej. Ponadto minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał radomskiej scenie 50 tysięcy złotych na nagrody festiwalowe.
Podobną kwotę – 50 tysięcy złotych - Teatr im. Jana Kochanowskiego pozyskał na organizację warsztatów teatralnych dla osób z Zespołem Downa. Będą one formą terapii, a ich celem będzie włączenie tych osób w życie kulturalne miasta. Zajęcia będą prowadzone przez aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu oraz pedagogów i specjalistów z dziedzin neurologopedii oraz oligofrenopedagogiki. Ponadto będą w nich uczestniczyć reżyser, scenograf i psycholog.











