Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

KULTURA

Nagroda Gombrowicza – nominacje

wtorek, 28 czerwca 2022 13:50 / Autor: Ewelina Walczak
fot. Dominik Musiałek
Ewelina Walczak

To już siódma edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Mowa o konkursie na najlepszy debiut prozatorski. W tym roku zgłoszono prawie 100 książek. Kapituła nominowała 5 z nich.

5 wybranych książek spośród 97 zgłoszonych – mowa o utworach prozatorskich nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureat konkursu otrzyma 40 tysięcy złotych, a jego nazwisko zostanie ogłoszone we wrześniu. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.

Jak mówią członkowie kapituły Nagrody, wybór pięciorga nominowanych nigdy nie jest prosty. Ostateczne decyzje są wynikiem głosowania siedmiorga osób. - Nigdy nie jest łatwo wybrać te pięć książek. Ale wydaje mi się, że z tegorocznej piątki wszyscy jesteśmy dość zadowoleni.To są debiuty, które dają dodatkową szanse ich autorowi-  Mówi Zofia Król, członkini kapituły:

- Mam wrażenie, że ten rok zdominowały opowieści o traumach rodzinnych. Duża część książek dotyczyła właśnie tego. Można powiedzieć, że w tym roku byly to glównie ksiązki o ojcach i ojczyźnie – mówi prof. Ewa Graczyk, członkini kapituły:

Prof. Józef Olejniczak zwraca uwagę na to, że literatura, oprócz tego, że jest jakąś formą zabawy, powinna także skłaniać do refleksji nad naszym „tu i teraz”, nad miejscem w dyskursie społecznym i w społeczności.

Kapituła w składzie Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska wybrała pięć nominacji do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2022 roku:
1. Rafał Hetman – „Izbica, Izbica” (wyd. Czarne)
2. Robert Nowakowski – „Ojczyzna jabłek” (Wydawnictwo Literackie)
3. Mateusz Pakuła – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (wyd. Nisza)
4. Barbara Woźniak – „Niejedno” (wyd. Drzazgi)
5. Aleksandra Zbroja – „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” (wyd. Agora)
- Mam

Nazwisko laureata kapituła ogłosi we wrześniu, podczas festiwalu Opętani Literaturą, który od lat towarzyszy nagrodzie. Dzięki wsparciu Samorządu Mazowsza nagrody pieniężne w wysokości po 5 tys. złotych otrzymują też wszyscy nominowani. Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.