Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

Koncerty

Kolory Polski w Żarnowie

piątek, 01 lipca 2022 11:06 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” dotrze w niedzielę do Żarnowa. W kościele św. Mikołaja rozbrzmiewać będzie muzyka wschodniego pogranicza Polski.

Podczas niedzielnego (3 lipca) koncertu wystąpią dwa zespoły: Wernyhora i Krajka. Wernyhora to działająca razem od 2019 roku trójka muzyków z Sanoka. W ubiegłym roku artyści występowali na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce, w tym na Festiwalu EtnoKraków Rozstaje, Etno Port w Poznaniu i Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Mają na swoim koncie nagrody „Nowa Tradycja” oraz „Mikołajki Folkowe”. W tym roku zespół wyda drugą płytę. Wernyhora często współpracuje z zespołem wokalnym Krajka, który działa od 2011 roku w Przemyślu przy Związku Ukraińców w Polsce. Wokaliści podtrzymują tradycję śpiewu białego i wielogłosowego, stanowiącego pierwotny nurt ukraińskiego folkloru.

Niedzielny koncert w Żarnowie rozpocznie się o godzinie 18. W programie znajdą się głównie pieśni pochodzące z Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny, m.in. z zapisów Oskara Kolberga w autorskich aranżacjach muzyków zespołu Wernyhora. Wstęp na koncert jest wolny.