Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

KULTURA

Biblioteka aktywizuje nie tylko do czytania książek

piątek, 01 marca 2024 14:20 / Autor: Kamil Zapora
Monika Piórecka - dyrektor BP Gminy Kozienice
Kamil Zapora

Z dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice rozmawialiśmy o nowych sposobach na aktywizację czytelników do czytania i działania. Służyć ma temu m.in. konkurs na inicjatywy lokalne, a do zdobycia jest nawet 9100 złotych.

Dzisiejsze biblioteki poza tym, że udostępniają zbiory powinny być miejscem, w którym można się spotkać i realizować ciekawe działania kulturalne – podkreśla Monika Piórecka, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice. Mogą one zyskiwać jeszcze szersze grono odbiorców, jeśli zostaną poprzedzone badaniami potrzeb mieszkańców. Takie badania zostały przeprowadzone w Kozienicach. - Mamy diagnozę popartą ankietami przeprowadzonymi wśród naszych czytelników – mówi Monika Piórecka. To wszystko ma przyciągać nowych czytelników do Biblioteki. Obecnie aktywnie związanych jest z nią ponad 5 tysięcy osób, bo samych zarejestrowanych użytkowników jest o wiele więcej. Natomiast w zajęciach przygotowanych w ostatnim czasie przez Bibliotekę wzięło udział ponad 13 tysięcy osób. W najbliższym czasie należy spodziewać się jeszcze więcej inicjatyw, bo Biblioteka w Kozienicach właśnie ruszyła z konkursem na oddolne inicjatywy mieszkańców gminy. Wniosek zawierający pomysł mogą składać grupy nieformalne, formalne (kluby, fundacje, stowarzyszenia) oraz osoby indywidualne.

Przewidywany budżet całkowity zadań inicjatyw oddolnych w ramach projektu „Z biblioteką jak z obrazem - sztuka i tradycja” wynosi 27 300 zł. Kwota, jaką może uzyskać jedna inicjatywa wynosi maksymalnie 9100 zł. Wzory wniosków i terminy znajdziecie na stronie Biblioteki w Kozienicach.

Konkurs jest częścią projektu „Z biblioteką jak z obrazem - sztuka i tradycja" realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa BLISKO, który jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteka otrzymała 130 tysięcy złotych na realizację swoich działań przez okres dwóch lat.

Jak zdobyć pieniądze na swoją inicjatywę podpowiada w naszej rozmowie dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice – Monika Piórecka: