Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

KULTURA

Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO

środa, 19 czerwca 2024 14:12 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO - wydarzenie pod tym tytułem odbędzie się w poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku w Radomiu. Początek o godz. 17 w Muzeum im. J. Malczewskiego, Rynek 11.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje wydarzenie, które jest częścią obchodów Radomskiego Czerwca '76 "Zaczęło się w Radomiu". Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO - będzie to spotkanie złożone będzie z dwóch części: oprowadzanie kuratorskie po wystawie Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania.oraz spotkanie autorskie z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem i odsłuch legendarnych płyt i niezapomnianych gwiazd polskiej fonografii - zapowiada Daniel Adamczyk z radomskiego muzeum.

W roku 2024 mija 25 lat od ostatecznej likwidacji „Radoskóru”. Przez dziesięciolecia „Radoskór”, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia „Bata” S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców Radomia. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście. W 1985 roku „Radoskór” osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników. Dlatego też Muzeum chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto historię tego przedsiębiorstwa - mówi Daniel Adamczyk.

Na wystawie prezentowane są artefakty pochodzące z kolekcji własnej Muzeum (takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody), także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych, oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz XI Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica.
Mnóstwo ciekawostek związanych z prężnym działaniem zakładu i jego historią, wizjonerską postacią Tomasza Baty oraz licznymi postaciami w historii Radoskóru opowie kurator wystawy Krzysztof Skarżycki. Liczymy również na Państwa wspomnienia - zachęca Daniel Adamczyk.

 Nie tylko strajki odgrywały istotną rolę w życiu opozycji czasów PRL-u. Ogromną siłę miała też muzyka grana na koncertach. Za czasów Gomułki i Gierka tzw. muzyka młodzieżowa znajdowała się pod baczną obserwacją partyjnych urzędników od kultury. Dominowały błahe i proste piosenki. Dopiero w latach 80. doszło do sytuacji całkowicie bezprecedensowej w realiach PRL. Popularność ogólnopolską zyskiwały zespoły, które nie miały szans ani na nagranie płyty w profesjonalnym studiu, ani na występ w telewizji. Polem ekspresji były koncerty w klubach osiedlowych, przyzakładowych i studenckich oraz duże festiwale. W Radomiu takim miejscem, gdzie śpiewano „Chcemy bić ZOMO”, była hala Radoskóru zwana też przez radomian halą RZO. Jak wyglądał rynek muzyczny w czasach PRL. O zmaganiach muzyków z cenzurą. O zespołach i piosenkach na czarnej liście. Wreszcie jak można było popaść w niełaskę komunistycznej władzy, opowie znany dziennikarz muzyczny Piotr Metz.