Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: Niedziela, 08 września 2024

KULTURA

Oprowadzanie kuratorskie

czwartek, 08 sierpnia 2024 11:30 / Autor: Elżbieta Warchoł
Oprowadzanie kuratorskie
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje w niedzielę 11 sierpnia 2024 roku oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt: System wczesnego ostrzegania. Początek o godz. 12.

Do lat 80 XX wieku w kopalniach węgla kamiennego często znajdowała się klatka z kanarkiem. Ptaki pełniły funkcję bioindykatorów, systemu wczesnego ostrzegania przed niebezpieczeństwem wybuchu. Delikatny i wrażliwy organizm ptaka bardzo szybko reagował na nawet najmniejszą ilość metanu w powietrzu. Ptak tracił przytomność i przestawał śpiewać, co stanowiło znak do szybkiej ewakuacji górników - mówi kuratorka Diana Lelonek. Idiom „Canary in the coal mine” jest używany jako określenie wrażliwej osoby, która z wyprzedzeniem wychwytuje zmiany i ostrzega przed zbliżającą się katastrofą. Czy Intuicja artystek i artystów może być również traktowana jako system wczesnego ostrzegania? Według Rajmunda Ziemskiego rolą artystek i artystów jest „ostrzegać”.

Punktem wyjścia w wystawie są obrazy Rajmunda Ziemskiego z cyklu „Ptaki” oraz wpatrujące się w odbiorcę niepokojące oczy z cyklu „Pejzaże” zestawione z pracami współcześnie tworzących artystek i artystów. Zarówno jeden jak i drugi cykl obrazów daje nam możliwość bezpośredniego spotkania z ludzko-nieludzkimi hybrydami - wyjaśnia kuratorka wystawy Diana Lelonek.

Wystawa skupia się na współistnieniu ludzi i ptaków jako gatunków stowarzyszonych - dodaje Diana Lelonek. Wiele gatunków ptaków przystosowało się do współzamieszkiwania miast, współdzielenia przestrzeni razem z ludźmi. Ptaki są ofiarami działalności ludzkiej, wiele gatunków stoi współcześnie na granicy wymarcia. Z drugiej strony ptaki są też mistrzami adaptacji do toksycznych warunków. Wystawa dotyka rozmaitych strategii przetrwania jak i współdzielenia wymierania w obliczu katastrof i wojen. Ludobójstwo idzie w parze z ekobójstwem, do czego w swoim najnowszym, przejmującym cyklu kolaży nawiązuje Joanna Rajkowska.

Wystawa będzie czynna do 25.08.2024 r.

Artystki i artyści biorący udzial w wystawie: Rajmund Ziemski, Diana Lelonek, Matthias Garff, Joanna Rajkowska, Anna Siekierska, Bartek Zalewski
Weronika Zalewska, Zoe (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska)

Organizatorzy wystawy: Fundacja Rajmunda Ziemskiego - Ziemski ART, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Współpraca: Magdalena Kołtunowicz, Joanna Kania, Katarzyna Ziemska

Inicjatorki projektu: Katarzyna Ziemska, Bożena Ziemba-Grodska
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich ASP w Warszawie, Fundacja PGE, dela.art collection, Eneris, TESTA, ZIEMSKI.ART.