Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

KULTURA

Św. Jan Paweł II jakiego nie znacie

piątek, 15 maj 2015 10:44 / Autor: Beata Okulińska
Beata Okulińska

W jaki sposób św. Jan Paweł II lubił spędzać wakacje w Alpach? Jak wyglądał jego pokój? Bez czego nie mógł się obejść podczas wakacji i co lubił jeść? O czym rozmawiał z mieszkańcami wioski, w której się zatrzymywał? Jak reagowali turyści, gdy na szlaku pozdrawiał ich Ojciec Święty? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w filmie dokumentalnym 'Apartament', który od 15 maja można oglądać w kinach.

W filmie znalazły się nie publikowane dotąd zapisy wideo prywatnych chwil św. Jana Pawła II. Pochodzą one z lat 1991-2004 i powstały podczas wakacji, które Ojciec Święty spędzał w jednej z alpejskich wiosek. Pokazują one Papieża - Polaka prywatnie - gdy odpoczywa, spotyka się z innymi przy obiedzie, rozmawia z napotkanymi ludźmi na szlaku, świętuje. Te zdjęcia przeplatane są opowieściami i wspomnieniami tych, którzy spędzali wakacje z Naszym Papieżem lub byli wtedy blisko niego, m.in. kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, Arturo Mari - osobistego fotografa Jana Pawła II czy ochroniarza Egildo Biocca. Z dokumentalnych zdjęć i wspomnień powstał niezwykły obraz św. Jana Pawła II, który nawet prywatnie, w chwilach wytchnienia, żył dla Boga i ludzi.

Film zrealizował Maciej Czajkowski, dziennikarz i producent filmowy, który przez wiele lat pracował w BBC (obecnie w TVP 1), zdobywca nominacji do Oscara w kategorii 'film krótkometrażowy'. Narratorem opowieści jest znany dziennikarz Piotr Kraśko, a muzykę skomponował Radzimir Dębski (syn Krzesimira)

Uwaga! W grupie taniej! Kino Helios w Radomiu przygotowało specjalną ofertę dla grup zorganizowanych przez Księży i Katechetów Diecezji Radomskiej: bilety w cenie 12 zł, opiekun grupy (jeden na 15 osób) wchodzi bezpłatnie. Szczegółowe informacje w kinie Helios pod numerami tel. 48 340-07-89 lub 722-382-333 oraz mailowo: boTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.