Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /KULTURA/ACZkolwiek - kocham życie!

Kultura

ACZkolwiek - kocham życie!

22 grudzień 2016 / Tekst

Promocja książki Joanny Czapli, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni, odbyła się wieczorem, 21 grudnia w radomskiej Łaźni. 26-latka porusza się na wózku inwalidzkim, oddycha za pomocą respiratora i napisała książkę "ACZkolwiek - kocham życie!". Mimo swojej choroby nauczyła się języka hiszpańskiego i włoskiego. Studiuje filologię angielską. Pracuje jako analityk internetowy. Kilka razy była w Rzymie, gdzie spotkała się z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. 

Joanna Czapla napisała książkę, posługując się telefonem komórkowym z ekranem dotykowym. Choroba sprawia, że nie może pisać długopisem czy korzystać z komputerowej klawiatury. W książce pisze m.in.: "Obiecaj mi, że nie pozwolisz, by świat zabił w Tobie marzenia. Proszę, obiecaj! Spotkasz ludzi, którzy wyśmieją Cię, zadrwią z każdej Twojej myśli, będą Ci mówić, że jesteś głupi, że dla takich, jak Ty, nie ma miejsca. Nie wierz im. Oni w głębi duszy nadal marzą, tylko się boją. Ty trzymaj się swoich chmur, nie bój się. Marzenia się spełniają". 

Podczas promocji swojej książki Joanna Czapla mówiła, że szczęściem są dla niej ludzie wokół niej. - Może to zabrzmi jak banał, ale z doświadczenia wiem, że zdrowie nie musi być najważniejsze. Bo jeśli są wokół nas ludzie, którzy nas kochają, wówczas możemy być szczęśliwi - wyznała autorka książki.

Wiele uwagi poświęciła stosunkowi społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych. - Sama sobie kiedyś narzuciłam pewną wizję, że przez swoje zachowanie, będę mogła zmienić stosunek zdrowych ludzi do niepełnosprawnych. Kiedyś, jak byłam małą śliczną dziewczynką, wszyscy mnie uwielbiali. Później, gdy choroba stawała się widoczniejsza to i ludzie zmieniali swoje nastawienie do mnie - powiedziała radomianka. 

W książce Joanna Czapla napisała, że "życie z rdzeniowym zanikiem mięśni, z pierwszym stopniem - czyli z najcięższym, nie należy do najłatwiejszych, ale - przynajmniej w moim przypadku - nie oznacza klęski, nie jest pasmem udręk, cierpień, smutku i żalu. Ja wiem, że dostałam od Boga największy dar. Dał mi dobre, normalne, choć czasami naprawdę trudne życie".

W trakcie spotkania Beata Drozdowska, dyrektor Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych "Łaźnia" przyznała, że przeczytała książkę jednym tchem. - Ona robi wrażenie, po jej zamknięciu nie kończy się czytanie, lecz zmusza do poważnych przemyśleń - powiedziała Beata Drozdowska. 

W podobnym stylu wypowiedział się również ks. Marek Adamczyk, pierwszy recenzent książki. - Pewnego dnia siadłem do czytania książki. Miałem jechać na spotkanie do Warszawy, nie pojechałem, bo pozycja bardzo mnie pochłonęła. To bardzo wartościowa i dobrze napisana książka, nie dlatego, że jej autorką jest osoba niepełnosprawna - powiedział ks. Adamczyk. - To nie jest opowieść o dziewczynie chorej na SMA, jakby sam fakt choroby miał przesądzać o wartości książki. To bardzo szczera i osobista autobiografia Asi, mówiąca o tym, kim jest, co myśli, czuje i jak przeżywa swój świat - dodał proboszcz parafii św. Jadwigi w Radomiu. Wyraził też nadzieję, że "wielu czytelników, którzy z dużo błahszych niż autorka powodów doświadczają smutku i rezygnacji, książka Asi Czapli będzie budzić nadzieję, że jednak warto żyć".  

Moderatorem spotkania był Wojciech Sałek z Radia Plus Radom. Książkę wydało Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne POLWEN. Recenzje na temat książki napisali: Ewa Błaszczyk, aktorka teatralna i filmowa oraz założycielka, fundator i prezes Fundacji Akogo? oraz Paweł Domagała, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4