Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /KULTURA/Akt erekcyjny pomnika 72. Pułku w Muzeum

Kultura

Akt erekcyjny pomnika 72. Pułku w Muzeum

05 kwiecień 2017 / Tekst

Grupa inicjatywna budowy pomnika 72. Pułku Piechoty przekazała akt erekcyjny do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Drugi egzemplarz otrzymały szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego, a trzeci trafi do Archiwum Państwowego w Radomiu.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Uroczyste odsłonięcie pomnika 72. Pułku Piechoty odbyło się 1 września 2016 roku. W grupie inicjatywnej znaleźli się: Jarosław Kowalik, Tadeusz Derlatka, Andrzej Mędrzycki, Jerzy Paprocki i Szczepan Kowalski. Autorem rzeźby jest Stanisław Romańczuk.

Pomnik został zbudowany z datków. - Chcieliśmy podziękować wszystkim sponsorom, którzy wzięli udział w budowie pomnika żołnierzy 72. Pułku Piechoty i jednocześnie przekazać akt erekcyjny do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, archiwum radomskiego oraz do szkoły, która przyjęła imię 72. Pułku Piechoty - mówił Jarosław Kowalik.

Podziękowania odebrał również Artur Popławski, prezes przedsiębiorstwa ARTPOL. - Gdy zaoferowano nam uczestnictwo w budowie, długo się nad tym nie zastanawialiśmy. Uważamy, że powinniśmy pamięcią otaczać tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie kraju, w obronie naszego miasta. Dzięki tym ludziom jesteśmy w tym miejscu. Ci ludzie powodują, że możemy się odnościć do naszej przeszłości, chlubić i na bazie ich poczynań możemy budować przyszłą Polskę - powiedział prezes.

Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego cieszy się, że są aktywne grupy, które działają i dbają o pamięć historyczną. Wyraził również nadzieję, że wkrótce rozpocznie się odbudowa zamku królewskiego w Radomiu.

Budowę pomnika wsparło prawie 60 firm i osób prywatnych. - Myślę, że radomianie są dumni z tego, że uhonorowali naszych bohaterskich żołnierzy, mieszkańców Radomia, którzy w 1939 roku stoczyli potężne boje w obronie naszej Ojczyzny - dodał Jarosław Kowalik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4