Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /KULTURA/Bernadetta Soubirous na dużym ekranie

Kultura

Bernadetta Soubirous na dużym ekranie

29 styczeń 2016 / Tekst

Czy istnieje tzw film religijny jako gatunek filmowy ? Trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Ale napewno mamy film o tematyce religijnej.Mogą to być zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, a także zapisy filmowe wydarzeń religijnych, jak np.pielgrzymki, zwyczaje religijne. Szczególnym rodzajem filmu religijnego jest film biblijny a także biografie świętych. I właśnie taki film biograficzny możemy w ten weekend obejrzeć w kinie Helios.

Jest to na nowo pokazana historia Bernadetty Soubirous. Już w 1943 roku Henry King wyreżyserował prawie 3 godzinny film 'Pieśń o Bernadetcie'. W 1933 roku papież Pius XI kanonizował Bernadettę Soubirous, a 10 lat później amerykański reżyser postanowił opowiedzieć o jej niezwykłym życiu. Akcja opowieści rozpoczyna się w 1858 roku, w małej, nędznej wiosce Lourdes na południu Francji.

Z kolei film z 2001 roku 'Święta Bernadeta z Lourdes” to nie tylko biografia. Opowiada on trzy historie. Jedna z nich odnosi się do sytuacji rodzinnej młodego fotografa. Bernard dowiaduje się, że jego żona jest w zagrożonej ciąży. Mężczyzna robi fotoreportaż o Lourdes. Przypadkowo trafia na pamiętnik swojego przodka, także Bernarda, który był lekarzem. Czytając jego wspomnienia poznaje historię, która miała miejsce w czasie życia św. Bernadetty.

Jej wiara zmieniła bieg historii i dlatego po raz kolejny nowi filmowcy postanowili zmierzyć się z tym tematem. Jean Sagalos, francuski reżyser i współscenarzysta najnowszego filmu zatytuowanego 'Bernadetta. Cud w Lourdes' powiedział, że pomysł podsunął mu przyjaciel Jean Delannoy, który w 1988 nakręcił francuski film 'Bernadette' (ciekawostką jest to, że Beata Tyszkiewicz wystąpiła w jednej z ról). Jean Sagalos: 'Jako że w 1943 roku pojawił się film Henry’ego Kinga Pieśń o Bernadette z Jennifer Jones, mój przyjaciel stwierdził, iż trzeba systematycznie powracać do tego tematu. Zwrócić się do nowego pokolenia, które słabo bądź wcale nie zna Bernadety Soubirous. Z różnych powodów osobistych zadałem sobie wtedy pytanie, co mógłbym zaproponować, co chciałem przekazać poprzez tę bohaterkę. Nie wiedziałem jak się ustosunkować do tego tematu. Absolutnie nie chciałem się posłużyć scenariuszem Jeana Delannoya. Chciałem nakręcić nowy film. Zaproponowałem im napisanie scenariusza z Sergem Lascarem, przedstawienie historii z naszego punktu widzenia, wyjście z opowieści i narzucenie naszej opinii, równocześnie szanując symbolikę tej świętej'.'Bernadetta. Cud w Lourdes' to poruszająca opowieść o cudownych objawieniach, które odmieniły duszę 14-letniej dziewczynki i dały początek kultowi Matki Bożej z Lourdes. Od lutego do lipca 1858 roku, Matka Boża 18 razy objawia się Bernadetcie Soubirous, skromnej 14-letniej dziewczynce z Lourdes na południu Francji. Wielu ludzi nie daje wiary opowieściom dziewczynki, niektórzy mają ją nawet za obłąkaną. Jednak jej niewinność, szczerość i czystość szybko przekonują wątpiących. Do małego miasteczka zaczynają przybywać pielgrzymi, dochodzi do cudownych uzdrowień, a wieść o Lourdes obiega świat.Dziś Lourdes jest jednym z najsławniejszych miejsc pielgrzymek na świecie, odwiedzanym co roku przez 6 milionów pielgrzymów. A skromna Bernadetta uznana została Świętą.

Od 29 stycznia film 'Bernadetta. Cud w Lourdes' do obejrzenia w radomskim kinie Helios.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4