Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /KULTURA/Czy wakacje sprzyjają czytaniu?

Kultura

Czy wakacje sprzyjają czytaniu?

23 lipiec 2018 / Tekst

Polowanie na nowości czytelnicze, nadrabianie zaległości czy powroty do ulubionych publikacji... w wakacje mamy więcej czasu by sięgać po książki. Czy korzystamy z tej możliwości? 

Czy wakacje sprzyjają czytaniu?
fot. pixabay.com (josealbafotos)

Kto czyta i co czyta?

Niektórzy czytają cały czas - bez względu na pogodę, porę roku czy natężenie zajęć i obowiązków. Inni w wakacje nadrabiają zaległości z całego roku. Jest również grupa, która właśnie latem robi sobie wakacje od czytania. - Lato to taki okres, w którym czytelnictwo wygląda troszkę inaczej. - zauważa Agata Morgan - wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. - W tym roku nie jest inaczej. - dodaje.

Okazuje się, że latem czytelnicy chętniej sięgają po kryminały. W tym roku dużą popularnością cieszą się książki Remigiusza Mroza, Katarzyny Puzyńskiej czy Katarzyny Bondy. Popularnością cieszą się również książki z cyklu "Seria mazurska" Katarzyny Michalak, a także publikacje Olgi Tokarczuk, przede wszystkim "Bieguni" - książka, która w tym roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera. - Na te publikacje czytelnicy zapisują się w kolejkach, w między czasie wypożyczają inne książki. - mówi Agata Morgan.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci i młodzieży. Oni raczej decydują się na wakacje od książek.

O tendencjach czytelniczych tegorocznego lata mówi Agata Morgan - wicedyrektor MBP w Radomiu:

Jest wybór, są możliwości

Miejska Biblioteka Publiczna istnieje od blisko stu lat. W tym czasie udało się zgromadzić imponujący księgozbiór. Czytelnicy znajdą tu nie tylko klasykę i mało dostępne publikacje, ale również nowości. Istnieje lista, na której czytelnicy mogą umieszczać propozycje książek mile widzianych przez nich na bibliotecznych półkach. - W tej chwili tworzą się kolejki do dwóch nowości - do książki "Dodaj do znajomych" Zuzanny Łapickiej oraz "Lżejszy od fotografii" Piotra Stelmacha o Grzegorzu Ciechowskim. - dodaje Agata Morgan:

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu już od dwunastu lat możliwe jest wypożyczenie książki przez telefon. Z myślą o chorych, starszych bądź niepełnosprawnych mieszkańcach Radomia  biblioteka uruchomiła bezpłatną usługę “Książka na telefon”. Raz w miesiącu - w ostatni piątek miesiąca - pracownicy biblioteki zawożą zamówione książki do domów tych osób. Można zamawiać wszystkie książki ze zbiorów MBP, czy drukowane, czy nagrane na kasety lub płyty CD. Żeby skorzystać z usługi wystarczy jedynie skontaktować się przed pierwszym piątkiem miesiąca z Działem Promocji MBP w Radomiu.

Dla chcącego - nic trudnego.

Jeśli ktoś chce czytać, to znajdzie na to czas i chęci - choćby jedząc śniadanie. Taką osobą jest Martyna Sobańska, radomianka, która w ubiegłym roku przeczytała 68 książek. To więcej niż jedna na tydzień. Zatem można powiedzieć, że pani Martyna zdecydowanie poprawia statystyki czytelnictwa w Polsce, które są niepokojące. Wynika z nich bowiem, że w 2017 roku jedynie 38 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku. Martyna Sobańska w swojej domowej biblioteczce ma blisko 500 książek, korzysta również z wypożyczalni. Jak przekonuje - czytanie nie jest drogie, a za to bardzo rozwijające:

Odwiedzający radomską bibliotekę również dostrzegają w czytaniu bezcenną wartość i chwalą się tym, co ostatnio przeczytali:

Sięgajmy zatem po książki! Jak mawiał Kornel Makuszyński "Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem,a puste serce wzruszeniem."

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4