Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /KULTURA/Doskonałe mazowieckie wystawy

Kultura

Doskonałe mazowieckie wystawy

14 sierpień 2015 / Tekst
Znamy już wyniki konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”. W sumie aż 80 wystaw, projektów i wydawnictw 2014 r. ubiegało się o najwyższe miejsca.
Doskonałe mazowieckie wystawy
fot. mazovia.eu

Wysokie pozycje zajęły m.in. wystawa „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”, „Ekspozycja stała Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” czy projekt edukacyjny „Sztuka Mapy – Mapa Sztuki” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nagrody i honorowe wyróżnienia laureatom IX już edycji konkursu zostaną wręczone 30 września br. w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Od dziewięciu lat w konkursie „Wierzba” nagradzane są najlepsze mazowieckie placówki muzealne i najciekawsze wydarzenia przez nie realizowane czy opracowywane. W tym roku doszły jednak dwie nowe kategorie na najlepszy projekt edukacyjny i projekt otwarty. Muzealnictwo się zmienia, jest coraz bardziej multimedialne i nastawione na odbiorców w różnym wieku. W tym roku wybór nie był łatwy, bo muzea mają coraz większe osiągnięcia i coraz więcej ciekawych propozycji dla mieszkańców i turystów odwiedzających Mazowsze.  

– W tym roku mieliśmy rekordową ilość zgłoszeń – blisko osiemdziesiąt. Dlatego narasta w nas przekonanie, że nasze działania, na przykład te z utworzeniem dwóch nowych kategorii konkursowych, były uzasadnione i trafiliśmy w oczekiwania i potrzeby muzealników – powiedział dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Paweł Cukrowski. W kategorii „Najciekawsza wystawa” (spośród ekspozycji przygotowanych przez mniejsze muzea) pierwsze miejsce ex aequo zajęły wystawy „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” (Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie) oraz „Ekspozycja stała Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA”. Wśród wystaw przygotowanych przez większe muzea pierwsze miejsce przyznano wystawie „Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Époque” (Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie).  – Obecnie muzea podlegają transformacji z instytucji elitarnych w dostępne dla szerokiej publiczności. Nowoczesna wystawa wymaga odejścia od czysto dydaktycznego modelu komunikacji w stronę modelu otwartego, interaktywnego. Eksponaty, dawniej martwe, dziś ożywają dzięki multimediom, filmom, różnego rodzaju aplikacjom. Widzowie, wcześniej pozostający jedynie biernymi adresatami, dziś stają się aktywnymi uczestnikami prezentowanego wydarzenia – wyjaśnia dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie Dorota Słowińska. Wśród muzealnych projektów edukacyjnych wygrał projekt „Sztuka Mapy – Mapa Sztuki. Biennale sztuki znalezionej na Bródnie.

Projekt edukacyjny dla gimnazjalistów” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). W kategorii „Muzealny projekt otwarty” pierwsza nagroda trafi do Muzeum Niepodległości w Warszawie za projekt „Konserwacja prasy Powstania Warszawskiego ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Konferencja oraz wydawnictwo”. Najlepszym wydawnictwem okazało się „1768 Georges Louis le Rouge Plan Warszawy” Katarzyny Wagner, Pawła E. Weszpińskiego wydane przez Muzeum Warszawy. Komisja konkursowa przyznała również nagrodę specjalną – Grand Prix dla projektu „Powstanie Warszawskie – pierwszy na świecie dramat non-fiction”. Film zrealizowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4