Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /KULTURA/IPN zaprasza na VIII przegląd filmowy Echa Katynia.

Kultura

IPN zaprasza na VIII przegląd filmowy Echa Katynia.

24 kwiecień 2017 / Tekst

W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.

W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.W ramach tegorocznego przeglądu zostaną zaprezentowane filmy: "The Officer's Wife" w reżyserii Piotra Uzarowicza, "Polska szuka bohaterów" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego oraz "Katyń - historia wciąż żywa".

"The Officer's Wife" to film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Historię dziadka reżyser poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy.

"Polska szuka bohaterów" to najnowszy film reżysera takich filmów jak "Kwatera Ł", "Dzieci Kwatery Ł". "Polska szuka bohaterów" to produkcja, która przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią wokół, której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna "Inka". Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.

"Katyń - historia wciąż żywa", real. Autostopem na koniec świata. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. Film przybliża nie tylko samą zbrodnię katyńską, ale również procesy historyczne, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. "Katyń - historia wciąż żywa" to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć, czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

W tym roku przypada 77 rocznica zbrodni katyńskiej.

Przegląd odbędzie się we wtorek w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galeri Łaźnia o godz. 10.00.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4