Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /KULTURA/Jarocinianie o Opocznie

Kultura

Jarocinianie o Opocznie

11 luty 2019 / Tekst

Ten film przedstawia wspomnienia mieszkańców Jarocina wysiedlonych w 1939 roku do Opoczna. Będzie go można obejrzeć w opoczyńskim domu kultury.

Jarocinianie o Opocznie
Fot: Urząd Miejski w Opocznie, Muzeum Regionalne w Opocznie, Robert Kaźmierczak

Gmina Opoczno oraz Miejski Dom Kultury w Opocznie zapraszają na projekcję filmu „Podróż do miejsc nakazanych”. Blisko godzinny film dokumentalny przedstawia wspomnienia żyjących jeszcze przesiedleńców i ich rodzin, którzy w 2017 roku odwiedzili Opoczno i miejsca, w których mieszkali podczas niemieckiej okupacji. Autorami dokumentu są członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie przy współpracy Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Projekcja filmu odbędzie się w czwartek (14 lutego) o godzinie 18 w sali kinowej MDK. – Zachęcamy do obejrzenia tego filmu. Chcemy, by dzięki niemu opocznianie poznali naszą wspólną historię – mówi Tomasz Łuczkowski, wiceburmistrz Opoczna.

Włodarze obydwu samorządów mają zamiar podpisać porozumienie partnerskie między Jarocinem i Opocznem.

Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego ponad 3.600 osób. Pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zachorzowa, Zbożennej, Żarnowa.

Po 78 latach cztery jarocinianki powróciły do miejsc wysiedlenia. Odnalazły „swoje” wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Wróciły wspomnienia, którymi podzieliły się z autorami filmu. Wstęp na projekcję jest wolny.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4