Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /KULTURA/Jorgos Skolias & Ajagore „PHILIA” w Łaźni

Kultura

Jorgos Skolias & Ajagore „PHILIA” w Łaźni

19 luty 2019 / Tekst
Jorgos Skolias & Ajagore „PHILIA” w Łaźni
za: Organizatorzy

Klub Łaźnia zaprasza w sobotę, 23 lutego 2019  na koncert: Jorgos Skolias & Ajagore „PHILIA”. Początek o godz. 18. Artyści, którzy stworzyli zapowiadany projekt, bywali już w Łaźni niejednokrotnie. Rzec by się chciało wręcz, że to zaprzyjaźnione z radomską placówką podmioty artystyczne. Jednakże zapowiadany projekt ma charakter premierowy i jest prawdziwą niespodzianką. Na okoliczność zdarzenia, oprócz notek o wykonawcach i projekcie, próbujemy pokusić się o małe sprawozdanie z wizyt tak Jorgosa, jak i Ajagore w Łaźni, w ostatnich latach.

Jorgos Skolias - polski wokalista greckiego pochodzenia, obdarzony charyzmatyczną barwą głosu. W swojej sztuce poszukuje indywidualnej formuły na jego zastosowanie w muzyce. Traktuje głos jak instrument i jest mistrzem improwizacji. Inspiracją jest dla niego blues, jazz, rock oraz muzyka etniczna od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Samodzielnie opanował technikę śpiewania harmonicznego, nazywanego również gardłowym. Zawodową działalność rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji „KRZAK”. Zajmuje się nowymi wizjami muzyki pracując ze Zbigniewem Wegehauptem, zespołami „Young Power”, ”Tie Break”, „Pick Up & Free Cooperation”, „Osjan”, Radosławem Nowakowskim (perkusjonistą zespołu „Osjan”), Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem, Arturem Dutkiewiczem, Jarosławem Besterem, Joachimem Menclem, Mino Cinelu, Theo Spassovem, Pawłem Kaczmarczykiem, braćmi Oleś, Antonisem Skoliasem i innymi wybitnymi muzykami. Swój głos zamieścił na ponad 50 płytach. Jest muzykiem czynnym, poszukującym i poszukiwanym.

 AJAGORE - Polska grupa muzyczna z powoli dojrzewającego w naszym kraju nurtu jam band, uprawiająca folk, folk rock. Powstała po rozpadzie trójmiejskiej formacji Szela. W 1999 roku zadebiutowali na rynku fonograficznym płytą Ajagore. W 2002 roku zespół formalnie się rozwiązał, aby wrócić na scenę w nowym składzie w 2006 roku. Zespół inspiruje się melodiami i przyśpiewkami ludowymi. To zainteresowanie obejmuje zarówno polski folklor, jak i muzykę różnych rejonów świata. Nie używa jednak ludowych instrumentów, a głównie gitar i perkusji. Ich managerem jest Leszek Barwik. Skład formacji: Sławomir Kornas – śpiew, gitara basowa; Maciej Kortas – gitara elektryczna; Michał Szczeblewski – perkusja. Formacja współpracowała i współpracuje z czołowymi artystami scen muzycznych, szczególnie znana z regularnego grania z Grażyną Łobaszewską.

JORGOS SKOLIAS & AJAGORE: PHILIA” – W Starożytnej Grecji słowo oznaczające przyjaźń. To określenie kluczowe dla zrozumienia powodów, dla których muzycy zdecydowali się powołać do życia nowy muzyczny twór. Przyjaźń i szacunek dla wspólnych dokonań jest bowiem spoiwem łączącym artystów. SKOLIAS i AJAGORE spotykają się na scenie by zabrać słuchacza w niezwykłą, muzyczną podróż. Repertuar tworzą zarówno utwory JORGOSA jak i piosenki AJAGORE. To próba nowego spojrzenia na własną twórczość i chęć zaproponowania zupełnie nowych, wspólnych kompozycji. „PHILIA” to muzyczna mozaika zbudowana z elementów szeroko pojmowanego folkloru, Jazzu czy Bluesa. Niepowtarzalny głos SKOLIASA spotyka się z ogromem energii, jaką niosą ze sobą występy AJAGORE. Sięgając do tradycji antycznej Grecji, możemy mówić o swego rodzaju muzycznym misterium.  

 

JORGOS SKOLIAS w ŁAŹNI

 • 26.10.2013 – Jorgos Skolias i Artur Dutkiewicz Trio „Hendrix Piano”
 • 7.03.2014 – Jorgos Skolias & Bronisław Duży “Do It”
 • 7.11.2014 – Jorgos Skolias i Oleś Brothers („Sefardix”)
 • 8.11.2017 – Jorgos Skolias i Oleś Brothers („Sefardix” kontynuacja)
 • 15.12.2017 – Jorgos Skolias & Antonis Skolias “Kolos”
 • 5.12.2018 – Jorgos Skolias & Dominik Wania

 

AJAGORE W ŁAŹNI 

 • 2014 czerwiec – Grażyna Łobaszewska i Ajagore
 • 2014 październik – Ajagore na Radomskim Festiwalu Jazzowym
 • 2015 maj – Artyści Teatru Muzycznego w Gdyni - Rafał Ostrowski i Aleksandra Meller i Ajagore „Ballady Ofiar – piosenki Nicka Cave’a”
 • 2015 wrzesień – Grażyna Łobaszewska i Ajagore
 • 2017 kwiecień – Grażyna Łobaszewska i Ajagore „Sklejam się”

(żródła: materiały promocyjne, wikipedia, ajagore.com, 7204)

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4