Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /KULTURA/Koncert z okazji 205. rocznicy urodzin Oskara Kolberga

Kultura

Koncert z okazji 205. rocznicy urodzin Oskara Kolberga

19 luty 2019 / Tekst

22 lutego przypada 205. rocznica urodzin Oskara Kolberga - polskiego kompozytora, etnografa i folklorysty, urodzonego w Przysusze w 1814 r. Z tej okazji Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Kapela Niwińskich zaprasza na koncert muzyki tradycyjnej z okolic Przysuchy. Początek o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. W programie: muzykowanie na dwoje skrzypiec, bęben i basy, potańcówka oraz prezentacje filmów o muzykantach i wspomnienia o nich.

muzeum-radom.pl
muzeum-radom.pl

Urodzinowe spotkanie w gronie twórców ludowych, muzykantów i miłośników muzyki tradycyjnej będzie również okazją do prezentacji publikacji muzycznych promujących Region Radomski; miejsca niezwykle bogatego i fascynującego w dziedzinie muzyki wiejskiej. W ofercie sprzedażowej Muzeum są płyty: "Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich", "Kapela Jana Kmity i Lipców" oraz płyty wydawnictwa Muzyka Odnaleziona, m.in.: "Mazurki do wynajęcia", "Kajocy. Wokół Kędzierskich", "Kolberg po żydowsku", jak również ostatnie wydawnictwo Kapeli Niwińskich "Czas wesela. Muzyka żydowska z zapisów Oskara Kolberga i z pamięci wiejskich muzykantów". Są to wydawnictwa dokumentujące muzykę instrumentalną i śpiew Regionu Radomskiego, gdzie muzyka ludowa przetrwała na największą skalę. To w tym miejscu jest najwięcej wciąż aktywnych wiejskich muzykantów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Piątkowy koncert w Muzeum będzie właśnie spotkaniem dwóch generacji pasjonatów tradycyjnej muzyki.

Niebawem planowany jest remont siedziby Muzeum, który potrwa ponad rok. Dlatego też urodzinowy koncert jest możliwością, aby na miejscu zakupić promowane wydawnictwa muzyczne. Na czas remont wydawnictwa muzyczne i książkowe upowszechniające nasz region będą dostępne w Księgarni w Przysusze przy ulicy Grodzkiej. Można również dokonać zakupu poprzez stronę www.muzeum-radom.pl w zakładce sklep on-line.

Podczas urodzinowego koncertu Kapela Niwińskich zaprezentuje projekt "Skrzypce Bogusza", poświęcony tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli - wsi położonej na pograniczu radomsko-opoczyńskim. Więcej o projekcie: Skrzypce Bogusza

Radosław Mizera rozmawiał z Katarzyną Markiewicz, kierownikiem Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4