Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 czerwca - św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Radio Plus Radom /KULTURA/Konkurs na dyrektora Teatru w Radomiu

Kultura

Konkurs na dyrektora Teatru w Radomiu

16 kwiecień 2019 / Tekst

Prezydent Radomia ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu

Konkurs na dyrektora Teatru w Radomiu
Radio Plus Radom

Od 2008 roku dyrektorem Teatru Powszechnego w Radomiu jest Zbigniew Rybka. Był jednym z 12 kandydatów ubiegających się o to stanowisko. Kontrakt z miastem dyrektor Rybka ma podpisany do końca sierpnia 2019 roku. Tymczasem prezydent ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Teatru w Radomiu.

Wiceprezydent Karol Semik wyjaśnia przyczyny decyzji o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu:

Ostatnie lata dla Teatru Powszechnego w Radomiu to bardzo udany okres. Na czterech scenach, w tym dwóch stworzonych przez dyrektora Rybkę ( Fraszka i Kotłownia) widzowie mogli oglądać do 13 premier rocznie i bardzo zróżnicowany repertuar. W ofercie Teatru w Radomiu są prapremiery, spektakle autorskie, klasyczne, musicale, farsy czy sztuki współczesne. Nagrodami i świetnymi recenzjami owocuje współpraca ze znanymi reżyserami jak np.: Katarzyna Deszcz, Maciej Wojtyszko czy Andrzej Bubień. Nie sposób zapomnieć o udanych kolejnych edycjach Festiwalu Gombrowiczowskiego, wystawach czy publikacjach. To podczas kadencji dyrektora Zbigniewa Rybki Teatr w Radomiu przeszedł generalny remont (została wyremontowana fasada, wymienione okna, instalacja elektryczna i grzewcza, zamontowano kolektory słoneczne, klimatyzację na dużej sali), udało się też pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wyposażenie oraz projekty edukacyjne.  

Dodajmy, że w ostatnim sezonie Teatr w Radomiu odwiedziło 82 tys. 417 widzów, dla których zagrano 459 przedstawień, co jest rekordem w 40 letniej historii radomskiej sceny!

Dyrektor Zbigniew Rybka jest doktorem sztuk teatralnych. Tytuł uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi w 2014 roku. Studia magisterskie odbył w Instytucie Filologii Polskiej; specjalizacje: filmowa, telewizyjna oraz teatrologia, Uniwersytet Jagielloński, Kraków, 1979. Wykształcenie zdobywał też na licznych studiach uzupełniających. Angażuje się w działalność społeczną, realizuje autorskie projekty także międzynarodowe, ma bogate doświadczenie w organizacji festiwali ( 5 edycji Festiwalu Gombrowiczowskiego, ale także Rzeszowskie Spotkania Teatralne czy Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe). W swoim dorobku dyrektor Zbigniew Rybka ma także kilka publikacji.

Pracował w teatrach w Rzeszowie i Zabrzu, był związany z telewizją publiczną i radiem. Wiele razy był wyróżniany i nagradzany. Otrzymał między innymi: Odznakę Honorową Ministra Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty, Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa, Nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej w konkursie „Organizator zdarzeń teatralnych", Osobowość Roku 19985. Odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Jest laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2010 i Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" 2017.

W Zarządzeniu Prezydenta Nr 443/ 2019 czytamy, że procedura konkursowa potrwa do 31 lipca 2019 roku. Od kandydatów na dyrektora Teatru władze Radomia wymagają m.in. wykształcenia wyższego magisterskiego z dziedzin artystycznych związanych z teatrem, z zakresu zarządzania w kulturze, filologii, marketingu lub finansów, minimum 5-letniego stażu pracy w teatrze i minimum 3-letniego stażu na stanowiskach kierowniczych w sferze kultury (preferowane w instytucjach związanych z teatrem). Od kandydatów oczekuje się też udokumentowanej współpracy artystycznej przy realizacji międzynarodowych i ogólnopolskich przedsięwzięć artystycznych. Oczekuje się też pisemnej koncepcji funkcjonowania Teatru Powszechnego w Radomiu na okres 5 sezonów artystycznych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4