Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 25 listopada - bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Pochmurno

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 85%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 25 Lis 2017

    Pochmurno 9°C 5°C

  • 26 Lis 2017

    Rain 6°C 0°C

Radio Plus Radom /KULTURA/Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów rozstrzygnięty

Kultura

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów rozstrzygnięty

16 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W Radomiu zakończył się I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów Audite. Zwyciężył Rosjanin - Igor Manasherov.

Konkurs odbywał się w Radomiu po raz pierwszy, a jego formuła była swego rodzaju eksperymentem. Mianowicie po raz pierwszy w historii konkursów dyrygentów jurorzy nie widzieli uczestników konkursu. Finaliści wyłonieni zostali po trzech etapach przesłuchań konkursowych, a członkowie jury sposób dyrygowania finalistów zobaczyli dopiero podczas koncertu finałowego. - To bardzo trudny proces, który zaowocował wyborem ciekawychj indywidualności. - podkreśla Maciej Żółtowski - dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, organizator konkursu i członek jury:

 

Do konkursu zgłosiło się 62 kandydatów z 20 krajów świata. Do pierwszego etapu zakwalifikowanych zostało 40 dyrygentów. Konkurs przebiegał czteroetapowo, a z każdym etapem poziom utworów prezentowanych przez dyrygentów wzrastał. - podkreśla Maciej Żółtowski:

 

Podczas koncertu finałowego, który odbył się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu finaliści ponownie zaprezentowali miniaturowe serenady kompozytorów romantycznych, tym razem już przygotowane wraz z muzykami Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Podczas sobotniego koncertu swoje umiejętności zaprezentowało sześciu dyrygentów: Rosjanin Igor Manasherov, Belg Kris Stroobants, Japończyk Naoyuki Hayashi, Szwajcar Thomas Bagnoud, Japończyk Daiki Michihata oraz Amerykanin Adrian Slywotzky. Wszyscy zaprezentowali wysoki poziom i dali z siebie wszystko, dlatego jury długo obradowało nad tym, komu wręczyć nagrodę główną. To z kolei mogło zaważyć na karierze zawodowej laureata. Dla zwycięzców poza nagrodami pieniężnymi, przewidziano również angaże w kilku polskich filharmoniach.

Zwycięzcą konkursu został Igor Manasherov z Rosji. Dyrygent w sezonie 2006/2007 został mianowany głównym dyrygentem gościnnym Orkiestry Symfonicznej Saratowa. Gościnnie współpracuje z wieloma filharmonicznymi orkiestrami Rosji. W Polsce prowadził Orkiestrę Filharmonii Bałtyckiej, a także Radomską Orkiestrę Kameralną. Obecnie jest dyrygentem Orkiestry Filharmonii Moskiewskiej. Pod jego dyrekcją Radomska Orkiestra Kameralna wykonała Suitę w dawnym stylu "Z czasów Holberga" Edwarda Griega. Jak powiedział po konkursie laureat, to pierwszy konkurs w którym brał udział: - To dla mnie niewiarygodny sukces. Myślę, że formuła konkursu jest trafiona, a przede wszystkim sprawiedliwa. Wszyscy startowali z tej samej pozycji, niezależnie od tego, jak poszło nam w poprzednim etapie. Nie jestem już najmłodszy i nie wiem, czy zdecyduję się na udział w kolejnym konkursie. Kto wie? - zastanawiał się laureat nie kryjąc emocji.

Podczas konkursu wręczona została również nagroda Radomskiej Orkiestry Kameralnej, którą otrzymał Naoyuki Hayashi.

Konkurs patronatem objął Yuri Simonov. W jury zasiadali: Jonathan Brett, Paweł Kotla, Piotr Sułkowski, Roberto Trainini i Maciej Żółtowski.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA