Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /KULTURA/Miłość, sztuka i szaleństwo we Wsoli

Kultura

Miłość, sztuka i szaleństwo we Wsoli

26 luty 2019 / Tekst

Warto wybrać się na monodram „STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!. 

Miłość, sztuka i szaleństwo we Wsoli
foto: Piotr Gaska

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w niedzielę, 3 marca, na monodram „STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!” w wykonaniu Doroty Landowskiej. Spektakl oparty został na dziennikach jednej z najważniejszych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego. Monodram "STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!" powstał na podstawie dramatu Anny Dudy. Jest próbą zmierzenia się z trudną i fascynującą biografią Zofii Stryjeńskiej, artystki bardzo znanej i uznanej w dwudziestoleciu międzywojennym. Stryjeńska tworzyła ilustracje do książek, scenografie, projekty kostiumów, malowała polichromie i obrazy. Ale gdy minęły dobre czasy, tułała się po hotelach, żyła jak kloszard, pożyczała pieniądze, zastawiała obrazy, biedowała. Przez długie lata była niemal zapomniana. Dopiero w 2008 roku w Krakowie zorganizowana została pierwsza po wojnie wystawa jej dzieł.

Spektakl w reżyserii Joanny Lewickiej jest podróżą teatralną, filmową i muzyczną. Autorka sztuki posługuje się dziennikami bohaterki, kondensuje opowieść z jej życia, prezentując widzom wymieszaną biografię, w której trudno oddzielić fantazje artystki od rzeczywistości. Historia Stryjeńskiej to opowieść o jej miłości do męża, Karola Stryjeńskiego, o marzeniu by zbudować rodzinne gniazdo, ale także o potrzebie samotności, o odrzuceniu obowiązków przeszkadzających w spełnieniu artystycznym. Zofia, walcząc o miłość do człowieka i miłość do sztuki, wpada w swoisty obłęd, szaleństwo, mąż dwukrotnie i "dla jej dobra" umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym. W postać Stryjeńskiej wciela się Dorota Landowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, telewizyjnej publiczności znana zaś między innymi z ról w serialach M jak Miłość, Kryminalni czy Prawo Agaty. Sceniczną postać Landowska buduje wstrzemięźliwie, opowiada lekko i ze swadą, niczego przy tym nie banalizując ani nie ośmieszając. Na scenie nie dominują jednak poważne tony. „Landowska znakomicie wydobywa humor z gorących od temperamentu wersów” – pisał Dominik Gac w recenzji spektaklu (teatralny.pl).

Na monodram Muzeum we Wsoli zaprasza 3 marca, o godz. 17.00. Bezpłatny autobus odjedzie z Radomia o godz. 16.20 z przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Kreacja aktorska: Dorota LandowskaReżyseria: Joanna LewickaWideo: Anna DudaKostium i scenografia: Elbruzda (Marta Góźdź)Muzyka: Christoph CoburgerDźwięk: Lech PukosŚwiatło: Damian BakalarzAsystent reżysera: Paulina ProkopiukKierownictwo produkcji: Łukasz WójtowiczNa podstawie dramatu Anny Dudy „Let´s dance, Zofia!“Scenariusz: Anna Duda, Dorota Landowska, Joanna Lewicka. Premiera: 30.11.2018

Zofia Stryjeńska (1891-1976) - malarka, graficzka, ilustratorka, scenograf, projektantka tkanin, plakatów i zabawek. Jedna z najwyrazistszych i najważniejszych polskich artystek Dwudziestolecia Międzywojennego. Uczyła się malarstwa w prywatnej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie. W 1911, podając się za mężczyznę, podjęła studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, która wówczas nie przyjmowała jeszcze kobiet w szeregi studentów. Większość swojego życia spędziła w podróży i na emigracji, w Niemczech, Francji i Szwajcarii.

Dorota Landowska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Związana najpierw z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera potem z Teatrem Narodowym, a od 2012 roku z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współpracowała między innymi z teatrem Dramatycznym, Sceną Prezentacje, Teatrem Komedia, Ateneum, Laboratorium Dramatu, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody im. Tadeusza Łomnickiego (1994), Nagrody im. Leona Schillera (1997), nagrody Wielki Splendor - nagrody Teatru Polskiego Radia (2008 r., za wybitne osiągnięcia aktorskie). Laureatka Grand Prix dla wykonawców przedstawienia Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Studio w Warszawie na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2014). Grała m.in. w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, w Requiem dla gospodyni Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Kazimierza Dejmka, Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego (reż. Jerzy Grzegorzewski), a także w sztuce Błądzenie według Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego (2004 r, rola IWONA / SIMONE WEIL). Wystąpiła w ponad trzydziestu spektaklach telewizyjnych oraz w licznych nagraniach Teatru Polskiego Radia. Telewizyjnej publiczności znana między innymi z ról w serialach M jak Miłość, Kryminalni, Prawo Agaty.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4