Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /KULTURA/Na opoczyńską nutę

Kultura

Na opoczyńską nutę

14 wrzesień 2015 / Tekst
Zakończyła się druga edycja festiwalu Opoczno Folk Attack. Impreza odbyła się w ramach opoczyńskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Na opoczyńską nutę
fot. M. Prejs
Festiwal Opoczno Folk Attack zorganizowało opoczyńskie muzeum. Rok temu jego dyrektorem był Tomasz Łuczkowski, obecnie sekretarz miasta. To właśnie on wpadł na pomysł przeprowadzenia w Opocznie festiwalu, który promowałbyby opoczyńską muzykę ludową. - Chcemy stworzyć modę na opoczyńską muzykę ludową. Taka moda już istnieje w Łodzi i Warszawie, teraz chcemy tę ideę zaszczepić u nas - mówi. Jak wyjaśnia, festiwal Opoczno Folk Attack to specyficzna impreza, która ma pokazać muzykantów, którzy jeszcze w regionie opoczyńskim funkcjonują, kontynuatorów, czyli często ludzi z wielkich miast zafascynowanych opoczyńską muzyką, oraz zespoły, które odtwarzają muzykę folkową, ale w nowym wydaniu.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu na dziedzińcu zamkowym wystąpili: Zawołany Skład Weselny, Kapela Bińków oraz zespół RUTA. - Zawołany Skład Weselny to kapela, w której prym wiodą państwo Niwińscy. Odtwarzają oni tradycyjną muzykę naszego regionu. Kapela Bińków to rodzimi muzycy doskonale znani w Opocznie choćby ze współpracy z Tramblanką. Z kolei RUTA to zespół, który przetawarza tradycyjną muzykę ludową. Wykonuje m.in. pieśni buntu chłopskiego, ale w nowoczesnych aranżacjach - wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor muzeum.

Podczas imprezy odbyła się również promocja płyty nieżyjącego już Stanisława Ksyty, jednego z ostatnich opoczyńskich muzykantów. Stanisław Ksyta wspólnie z kapelą Opocznianka wystąpił podczas pierwszej edycji festiwalu Opoczno Folk Attack. Wydana płyta jest hołdem złożonym temu skrzypkowi.

Na organizację festiwalu i promocję płyty opoczyńskie muzeum pozyskało pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4