Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /KULTURA/Nagroda im. Kolberga dla Piotra Gacy

Kultura

Nagroda im. Kolberga dla Piotra Gacy

10 październik 2013 / Tekst

Piotr Gaca, muzyk ludowy - skrzypek z Rdzowa koło Przysuchy otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski nagrodził artystów i popularyzatorów sztuki ludowej. Uroczystość wręczenia medali odbyła się 9 października br. w Zamku Królewskim w Warszawie.

foto: Muzeum Wsi Radomskiej
foto: Muzeum Wsi Radomskiej

- Jest dla mnie bardzo istotne, że przyszły rok będzie rokiem Oskara Kolberga i kultury ludowej - jej twórców, badaczy i odbiorców. Chciałem podziękować zwłaszcza tym, którzy promują kulturę, którzy wiedzą, czym różni się folklor od kultury ludowej. Należy podkreślać, jak wiele w polskiej kulturze współczesnej zaczerpnięte jest ze źródeł kultury ludowej, jak jest ona ważna z punktu widzenia edukacyjnego - podkreślał podczas uroczystości minister Bogdan Zdrojewski.
W tegorocznej, 38 edycji nagrody, wyróżniano artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej, obrzędowej, rękodzielniczej, w obszarze poezji ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Nagrodzono również tych, którzy gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.
Patronem nagrody jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które tworzą podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.
Nagroda ustanowiona została w 1974 r. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizację konkursu sprawuje obecnie Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i Fundacją „Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie przy zaangażowaniu Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4