Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /KULTURA/Noc Muzeów w Opocznie

Kultura

Noc Muzeów w Opocznie

18 maj 2019 / Tekst

Unikatową tankietkę TKS mogli podziwiać uczestnicy Nocy Muzeów w Opocznie. Nie zabrakło też ciekawych wystaw i chętnych do oglądania muzealnych eksponatów.

Noc Muzeów w Opocznie
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

W roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej motywem przewodnim opoczyńskiej Nocy Muzeów była kampania polska 1939 r. Jacek Kopczyński, właściciel Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach, zaprezentował w Opocznie oryginalne egzemplarze pojazdów Wojska Polskiego z okresu wojny obronnej 1939 r. Pośród nich nie zabrakło unikatowej polskiej tankietki TKS wyposażonej w najcięższy karabin maszynowy wz. 38 FK kaliber 20 mm.

Na dziedzińcu zamku kazimierzowskiego zaprezentowali się również w pełnym rynsztunku ułani ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Otwarte zostały także dwie wystawy czasowe: „Początki przemysłu ceramicznego w Opocznie” oraz „Życie w czasie i przestrzeni” ze zbiorów Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Tę drugą ekspozycję otworzyła dr Tatiana Woroncowa-Marcinowska.

Podczas Nocy Muzeów można było również zwiedzać wystawy historyczne i etnograficzne, nie zabrakło także kiermaszów. Zwieńczeniem obchodów był koncert Macieja Stanieckiego.

Chętnych do korzystania z przygotowanych przez muzeum atrakcji nie brakowało. – O to właśnie chodzi, by podczas Nocy Muzeów jak największa liczba osób odwiedziła nasz zamek i obejrzała wystawy – mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Posłuchaj relacji z opoczyńskiej Nocy Muzeów:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4