Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /KULTURA/Nominowani do nagrody Norwida

Kultura

Nominowani do nagrody Norwida

12 czerwiec 2019 / Tekst

Znamy nazwiska artystów nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

fot. Mazowiecki Instytut Kultury
fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Statuetka "Dzieło życia" trafi w ręce rzeźbiarza Adama Myjaka. To nagroda za całokształt twórczości. Adam Myjak jest jednym z najwybitniejszych artystów europejskich, klasykiem współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarzem i wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znany jest m.in. z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

Kapituły wyłoniły również nominowanych do nagrody za dzieła lub kreacje powstałe w 2018 roku. Laureatów poznamy we wrześniu na gali w Warszawie.

W kategorii "Literatura" o nagrodę powalczą Wiesław Myśliwski (za książkę "Ucho igielne"), Katarzyna Pochmara-Balcer (za "Lekcje kwitnienia") oraz poeta Adrian Sinkowski (za tomik "Atropina").

W kategorii "Muzyka" nominowani zostali: Wioleta Fijałkowska - flecistka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki (za nagranie programu "Szlakiem Kolberga"), Leszek Lorent - perkusista (za prawykonanie utworu dziewięciu kompozytorów polskich w 2018 roku) oraz Janusz Wawrowski - skrzypek (za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”).

W kategorii "Sztuki plastyczne" nominowani zostali: fotograf i grafik Krzysztof Ćwiertniewski (za wystawę "Obrazy Dynamiczne) oraz malarze Franciszek Maśluszczak (autor kolekcji "Obrazy i rysunki") i Leon Tarasewicz (za wystawę "Jerozolima").

W kategorii "Teatr" nominację otrzymali: Grzegorz Damięcki za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie” w Teatrze Ateneum w Warszawie, Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzej Seweryn za rolę Witolda Gomrowicza w sztuce „Deprawator” w Teatrze Polskim w Warszawie.

W tym roku Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznane zostaną po raz 18. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a laureat Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną pamiątkowymi medalami .

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4