Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Radio Plus Radom /KULTURA/O dawnych obrzędach przejścia w folklorze wsi Ziemi Radomskiej

Kultura

O dawnych obrzędach przejścia w folklorze wsi Ziemi Radomskiej

16 listopad 2018 / Tekst

Prezentacja projektu Magdaleny Chrapek - Wawrzyniak i Piotra Piasty

O dawnych obrzędach przejścia w folklorze wsi Ziemi Radomskiej
za: Organizatorzy

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza w niedzielę, 18 listopada na prezentację projektu Magdaleny Chrapek - Wawrzyniak i Piotra Piasty pt.: "Powitać, poświętować, pożegnać. Ślady dawnych obrzędów przejścia w folklorze wsi Ziemi Radomskiej". Początek spotkania o godz. 14. Na prezentację projektu składa się seria nagrań filmowych oraz publikacji związanych z dokumentowaniem ginącego, lokalnego folkloru.

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną filmy, nagrania dźwiękowe oraz filmy VR 360 stopni realizowane przez Magdalenę Chrapek-Wawrzyniak i Piotra Piastę wraz z mieszkańcami gmin Wieniawy, Przytyka i Przysuchy. W niedzielę będzie można m.in. posłuchać kołysanki w wykonaniu pani Teresy Bieńkowskiej z Kochanowa Wieniawskiego; obejrzeć dokumentację obrzędu oczepin, którego inscenizację przygotował Zespół Folklorystyczny „Wieniawa"; Posłuchać oberków weselnych w wykonaniu pana Andrzeja Malika ze Skrzyńska; pieśni pogrzebowych śpiewanych przez panią Kazimierę Kiljanek z Jadwiniowa i Mariannę Kiljanek z Brudnowa. Jak mówią autorzy projektu: „Uważamy, że wraz z postępem i dynamicznymi zmianami w obrębie wspólnot wiejskich czy liczną migracją do miast - dawne, kultywowane niekiedy przez kilka stuleci, obrzędy powoli odchodzą w zapomnienie razem z pogrzebami najstarszych mieszkańców wsi. Wraz z nimi zanika budowana przez te wszystkie lata tożsamość i unikatowość małych, lokalnych społeczności. Dlatego tak ważne jest rejestrowanie i utrwalanie wszelkich zjawisk zaliczanych do niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Projekt jest koordynowany przez Arkadiusza Ostrowskiego ze Stowarzyszenia „Razem dla Radomki, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Instytut im. Oskara Kolberga, KulturaLudowa.pl

Magdalena Chrapek-Wawrzyniak: Urodzona w 1979 r. w Ostródzie, na Mazurach. Od lat związana z Poznaniem, gdzie ukończyła studia magisterskie w dziedzinie historii sztuki oraz archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Archeologii UAM rozwijała swoje zainteresowania metodologią archeologii, sposobami badania i prezentowania przeszłości oraz ochroną dziedzictwa kulturowego. Brała udział w licznych badaniach archeologicznych na stanowiskach o zróżnicowanej chronologii i funkcji, w kraju i za granicą. Pracowała również jako redaktor naukowy i techniczny serii wydawniczej „Via Archaeologica Posnaniensis” Instytutu Archeologii UAM. W 2011r. została doradcą ds. archeologii i ochrony dziedzictwa kulturowego w polsko- amerykańskiej komórce PRT w bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni, w Afganistanie. Na swoim kącie ma także liczne publikacje z dziedziny archeologii w postaci artykułów problemowych oraz analiz i interpretacji materiału archeologicznego. Fascynują ją mikrohistorie, biografie rzeczy oraz miejsc, które są jednym z najciekawszych sposobów dotarcia i zaprezentowania pełnego intymności, autentycznych emocji i przeżyć, wycinka naszej przeszłości.

 Piotr Piasta: Urodzony w 1981 r. we wsi Brudnów, gm. Wieniawa, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Jest artystą wizualnym, niezależnym twórcą filmów dokumentalnych i fotografem. W swoich realizacjach porusza tematykę historii, czasu i pamięci, które często rozpatruje w kontekście życia wsi. Jego filmy balansują na granicy filmu etnograficznego, dokumentalnego i wideo-artu. Jest współautorem filmu dokumentalnego o wspomnieniach z II wojny światowej "Tak Było", realizacja wraz z Martą Stysiak, 2009 r. W 2012 r. wyreżyserował film o zanikającej kulturze gm. Wieniawa "Pieśni Wiersze Rytuały". Od 2014 r. nagrywa serię filmów z osobami starszymi pt. "Przedmiot Ostatni". W 2015 r. podczas półrocznego pobytu na rezydencji artystycznej w Wielkiej Brytanii, prowadzonej przez Berwick Visual Arts we współpracy z Centrum Ekonomii Wiejskiej, na uniwersytecie w Newcastle, zrealizował serię filmów wideo pt. "The Realm of Forgotten Existence", która traktuje o roli osób starszych we współczesnym świecie. W 2016 r. powstała praca wideo "Nabożeństwa Majowe do Najświętszej Maryi Dziewicy". Piotr pokazuje swoje filmy w Polsce, jak również w Anglii, Niemczech, Francji, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, czy Meksyku.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” (LGD) jest funkcjonującą od 2008 roku organizacją pozarządową, która prężnie działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich sześciu gmin województwa mazowieckiego: Jedlińsk, Przytyk, Wieniawa, Wolanów i Zakrzew. Samodzielnie oraz w partnerstwie z innymi organizacjami i instytucjami publicznymi i prywatnymi, LGD „Razem dla Radomki” realizuje liczne projekty edukacyjne i artystyczne oraz stawia na rozwój i innowacyjność w naszym regionie. (za: Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze)

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4