Na antenie: KOŚCIÓŁ WYDARZENIA KOMENTARZE
Weronika Zaguła
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /KULTURA/Od piątku Żołnierze Wyklęci w kinie

Kultura

Od piątku Żołnierze Wyklęci w kinie

01 marzec 2016 / Tekst
"Historia Roja" to pierwszy fabularny film zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.  W piątek 4 marca o 18.30 uroczysta premiera w kinie Helios.

Reżyserem jest Jerzy Zalewski – autor filmów fabularnych 'Czarne słońca”, 'Gnoje” i dokumentalnych 'Tata Kazika”, 'Obywatel Poeta”. Scenariusz inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim 'Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych Żołnierzy Wyklętych.  W roli tytułowej debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant – utalentowany muzyk i wokalista. O możliwaości zagrania w filmie tak powiedział: "Takich propozycji się nie odrzuca. To nie jest tak, że jestem tak zadufany w sobie, żeby zupełnie bez przygotowania wejść w każdą rolę, więc z Jerzym dogadaliśmy się, że jeżeli będę „kładł film”, to mnie zwolni i nie obrażę się o to, ale jakoś dobrnęliśmy - dodał Krzysztof Zalewski-Brejdygant.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 1945-1951. Na ekranie zaprezentowano ostatnie sześć lat życia Dziemieszkiewicza. Mieczysław Dziemieszkiewicz, żołnierz NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, jako dwudziestolatek, tuż przed końcem wojny, dołączył do oddziału partyzanckiego. "Rój" traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Jako dowódca oddziału partyzanckiego po wojnie kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Historia "Roja" zakończyła się w 1951 r., gdy poniósł śmierć w obławie przeprowadzonej przez oddziały wojska i milicji.

Słowo wstępne przed filmem wygłosi dr Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Gośćmi pokazu będą również muzycy Lustro z projektem "Gloria Victis", którzy zaprezentują minirecital znanych utworów o tematyce wojennej i partyzanckiej. Płyta „Gloria Victis” to efekt współpracy zespołu Lustro i odtwórców historycznych. Partyzanckie szlagiery w nowym rockowym brzmieniu, przypadły do gustu zarówno starszej jak i młodszej publiczności. W latach 2013-2015 dzięki kolejnym wspólnym przedsięwzięciom plenerowym, powiększał się także „partyzancki” repertuar „Lustra” i tak zrodził się pomysł wydania płyty, która ukaże się na przełomie kwietnia - maja. Oddając płytę do rąk słuchaczy muzycy liczą, że poprzez muzykę, która ponoć „łączy pokolenia…”, bliższa nam będzie świadomość wspólnej przeszłości.

Premiera filmu "Historia Roja" pod patronatem Radia PLUS Rado odbędzie się w piątek 4 marca o godz. 18.30 w kinie Helios.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4