Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 19 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -3°C

  • 20 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -5°C

Radio Plus Radom /KULTURA/Najlepszy historyk wśród leśników

Kultura

Najlepszy historyk wśród leśników

14 listopad 2017 / Tekst

Po pięciu latach pracy ukazała się monografia Piotra Kacprzaka "Nadleśnictwo Zwoleń. Ziemia Jana Kochanowskiego". 3 listopada odbył się wieczór autorski.

 

Najlepszy historyk wśród leśników
fot. RDLP Radom

To bardzo ciekawa praca z inspiracjami także osobistymi. Obecny zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu swoją karierę zawodową rozpoczynał właśnie w Nadleśnictwie Zwoleń. Zna ludzi, zna teren, zna specyfikę pracy. Autor ukazał nie tylko historię zwoleńskich lasów, ale także i przede wszystkim ludzi im oddanych. „Pisanie niniejszej monografii było dla mnie podróżą do przeszłości. W tym to bowiem Nadleśnictwie rozpoczynałem po zakończeniu studiów, pierwszą pracę, tu poznawałem praktyczne funkcjonowanie życia tej jednostki, zarządzanie nią, prace gospodarcze – poczynając od planowania, poprzez realizację i ich ocenę, dokonywaną nie tylko przez nadleśniczego, ale przede wszystkim przez kontrole zewnętrzne. Tu poznałem wiele koleżanek i kolegów, z którymi mam kontakt do dziś, a każde spotkanie z nimi jest podróżą sentymentalną w miłą dla nas przeszłość. Pierwsza praca była dla mnie także wielkim wyzwaniem zawodowym, gdyż rzadko się zdarza (w tamtych czasach) by tuż po zakończeniu studiów móc tak szybko awansować, jak to było w moim przypadku, obejmując z marszu obowiązki nadleśniczego terenowego. Do lasów zwoleńskich często wracam, patrząc na zachodzące w lesie zmiany, szczególnie zaś wracam do miejsc dla mnie szczególnych, z którymi łączą mnie miłe wspomnienia. Może niniejsza monografia będzie z mojej strony spłatą zaciągniętych długów i wdzięczności za tamte miłe lata względem koleżanek i kolegów.” - napisał autor we wstępie do monografii.

Podczas wieczoru autorskiego Piotr Kacprzak opowiedział skąd wzięła się u niego historyczna pasja. – Zainteresowanie historią leśną rozpoczęło się u mnie 20 lat temu, kiedy to przeglądałem monografię dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w której znalazły się odniesienia do dyrektora radomskiej dyrekcji – Edmunda Mickiewicza – wtedy to miałem taką refleksję, że wiedzą o tym leśnicy katowiccy, a nie wiadomo, ilu leśników radomskich zna historię leśnictwa regionu. Ale dopiero spotkanie z córkami tego dyrektora i odsłonięcie tablicy mu poświęconej w budynku radomskiej dyrekcji było utwierdzeniem w przekonaniu o potrzebie dokumentowania historii leśnictwa i ludzi związanej z lasami - opowiadał.

Zwoleńska publikacja została zadedykowana „Tadeuszowi Kamińskiemu Leśniczemu Leśnictw: Miodne, Sucha i Antoniów”. Piotr Kacprzak mieszkał w leśniczówce u Kamińskich podczas swojego stażu. Wspomina ogromną życzliwość, wynikająca ze zbieżności charakterów, a nawet przyjaźń, która się wówczas nawiązała. W tym towarzystwie autor odbył wiele wypraw. Nauczył się też wtedy porządku administracyjnego.

Wieczór autorski zgromadził bardzo wiele osób. Byli to: leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń, RDLP w Radomiu i sąsiednich nadleśnictw, ale też rodzina autora wraz z wnuczkiem Aleksandrem, potomkowie leśników związanych z nadleśnictwem, oraz osoby, które przyczyniły się do powstania monografii i przyjaciele autora. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele lokalnych środowisk, w tym samorządów, służb mundurowych i instytucji kultury. Ważnymi gośćmi byli Andrzej Kamiński wraz z małżonką oraz Elżbieta i Sławomir Luft, którzy są potomkami leśnika, któremu Piotr Kacprzak zadedykował monografię oraz Marek Pięta – wnuczek nadleśniczego Zbigniewa Waltera z czasów okupacji.

Gospodarzem spotkania był nadleśniczy Sławomir Okoń, który bardzo dobrze zna się z Piotrem Kacprzakiem. – Moje spotkanie z Piotrem Kacprzakiem zaczęło się w latach 80. w Sudetach, gdzie walczyliśmy z kornikiem drukarzem, a prywatnie jesteśmy obydwaj z ziemi białobrzeskiej. Ponownie spotkaliśmy się w Nadleśnictwie Zwoleń - wspominał.

Załoga nadleśnictwa oraz dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak wręczyli Piotrowi Kacprzakowi okazały bukiet kwiatów. Kwiaty otrzymała także Teresa Kacprzak, żona autora. – Dzięki pasji dotyczącej historii leśnictwa i regionu Piotr zostawia coś dla potomnych. Jest tu opisana nie tylko historia leśnictwa tego terenu, ale są tu opisane osoby, które tu pracowały i obecnie pracują, które znam osobiście i których już nie ma. Dzięki tej monografii zrobił coś bardzo ważnego dla innych osób, dla społeczności leśnej, lokalnej. Takich leśników z pasją historyczną jest w Polsce mało. Piotr Kacprzak to najlepszy historyk wśród leśników i najlepszy leśnik wśród historyków – mówił dyrektor Matysiak.

Warto dodać, że Piotr Kacprzak pracuje nad kolejnymi publikacjami. Będzie to praca dokumentująca udział leśników regionu w walkach o niepodległość w związku ze zbliżającym się 100-leciem odzyskania niepodległości, monografia nadleśnictw Daleszyce i Kielce…

Publikacje Piotra Kacprzaka

125 Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (2005 r.),

Lasy Królestwa Polskiego w XIX wieku. Struktura-administracja-gospodarka (2007 r.)

Dęby Jana Pawła II. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (2007 r.)

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska (2008 r.)

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Kozienicka. Lasy Królewskie (2009 r.),

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (2010 r.),

Nadleśnictwo Łagów. 200 lat administracji leśnej (2010 r.),

Nadleśnictwo Marcule. Historia lasów, gospodarki i administracji leśnej (2012 r.),

Leopold Pac-Pomarnacki - ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia (2015 r.),

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej (2017 r.),

Nadleśnictwo Zwoleń. Ziemia Jana Kochanowskiego (2017 r.).

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 6.44 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Sugar Baby Love

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 21 58
PGE Skra Bełchatów 21 47
ONICO Warszawa 21 47
Asseco Resovia Rzeszów 21 42
Trefl Gdańsk 21 40
Indykpol AZS Olsztyn 21 36
Jastrzębski Węgiel 21 34
Cuprum Lubin 21 33
Cerrad Czarni Radom 21 29
GKS Katowice 21 26
Espadon Szczecin 21 25
Aluron Virtu Warta Zawiercie 21 23
MKS Będzin 21 19
Łuczniczka Bydgoszcz 21 19
Dafi Społem Kielce 21 14
BBTS Bielsko-Biała 21 10

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA