Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /KULTURA/Skarby i tajemnice Piotrówki

Kultura

Skarby i tajemnice Piotrówki

19 luty 2019 / Tekst

1 marca otwarcie nowej wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Skarby i tajemnice Piotrówki
za: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Nowa archeologiczna ekspozycja w podziemiach Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na tle zabytkowych murów dawnego kolegium pijarów prezentujemy początki dziejów Radomia w kolejnej odsłonie. Wystawa obejmuje okres od pojawienia się Słowian w dolinie Mlecznej do czasów jagiellońskich, kiedy Stary Radom stał się zapleczem gospodarczym i osadniczym dla Nowego Radomia a także zamku królewskiego .

Wystawa prezentuje najnowsze wyniki badań z różnych obszarów nauk humanistycznych i przyrodniczych zajmujących się analizą materiałów wykopaliskowych pozyskanych w trakcie badań milenijnych oraz najnowszych z lat 2009 – 2013 prowadzonych na Piotrówce i innych stanowiskach Starego Radomia.

Pokazane zostaną prawdziwe skarby radomskiej archeologii z wczesnego średniowiecza, m. in. elitarne groby radomian z XI wieku z całą gamą przedmiotów pochodzących z różnych stron świata, w tym ozdoby, uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku z terenów Rusi, Gotlandii, stepów Azji, pracowni bliskowschodnich i bizantyńskich.

Epokę średniowiecza reprezentuje tzw. skarb sakiewkowy, w którym znalazły się grosze i parwusy Wacława II i Jana Luksemburskiego, rzadkie emisje denarów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego i dwa denary nieznanego typu. Skarb pochodzi z piwnicy domu szkieletowego należącego do bogatego mieszkańca grodu, prawdopodobnie kupca. W piwnicy znaleziono różne ozdoby, narzędzia, militaria, naczynia, szalkę wagi i bryłki srebra i ołowiu.

Na wystawie wyjaśniamy niektóre tajemnice Piotrówki, m. in. co działo się na grodzie po przeniesieniu miasta, przez Kazimierza Wielkiego, na obszar Nowego Radomia, kim byli ludzie pochowani na cmentarzu z XI/XII wieku, skąd pochodzą dziwne przedmioty z kości i rogu znajdowane na osadzie przygrodowej, do czego służą dziwne haki z żelaza znajdowane na grodzisku i osadach… Wystawie towarzyszą wydarzenia edukacyjne: p. w. wydawnictwo edukacyjne dla dzieci: Zagadkowy gród w Radomiu, opracowane we współpracy z Wydawnictwem Archeo-Profil w ramach serii Pod lupą archeologa. Kurator wystawy: Małgorzata Cieślak-Kopyt

 Otwarcie wystawy 1 marca o godz. 12 w Muzuem im. J. Malczewsiego w Radomiu

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4