Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /KULTURA/Ślad. Kolejne wydarzenia

Kultura

Ślad. Kolejne wydarzenia

16 maj 2019 / Tekst

Wykład, wernisaż, promocja i koncert. 16 maja jest kolejnym dniem 11 Spotkań z Kulturą Żydowską Ślad

Ślad. Kolejne wydarzenia
za: Resursa Radom

Program czwartkowych spotkań: Godz. 12.00, Sala Kameralna. Dawid Garfinkiel urodził się w 1902 r. w Radomiu. Studiował na akademii sztuk w Krakowie i Warszawie a w latach 30. także w Paryżu. Tylko on ocalał z licznej radomskiej rodziny - pięciu sióstr i trzech braci - zamieszkałej przy ul. Żeromskiego 12. O twórczości Garfinkiela opowie jego córka Edith Chomentowski, członkini Stowarzyszenia „Przyjaciele Radomia” z Paryża. To już kolejna wizyta Edith w Radomiu, na „Śladzie”.

Godz. 17.30, Galeria„Pamięć 28 750 – 185” wystawa Ireneusza Domańskiego25 658, 28 750, 32 000… To szacowane liczby ludności żydowskiej Radomia na początku okupacji niemieckiej, podawane przez różne źródła. Do stycznia 1945 roku przeżyło 185…Jedna trzecia ludności mojego miasta przestała istnieć niemalże w jednej chwili. Zostały miejsca, w których żyli, pracowali, mieszkali, uczyli się, bywali… Domy, dziś często puste, zniszczone… Zostały imiona, nazwiska i fotografie w ewidencji sporządzonej przez Naczelną Radę Starszych Ludności Żydowskiej na polecenie nazistów. „Moja praca to hołd złożony tym, których dotknął tak tragiczny i okrutny los. To próba przywrócenia pamięci o Nich” - mówi autor.Ireneusz Domański - dziennikarz, organizator i wieloletni redaktor naczelny radomskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Dyplom w Katedrze Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych u prof. Aleksandra Olszewskiego. Miał dwie wystawy indywidualne malarstwa, brał udział w dziesięciu wystawach zbiorowych (malarstwo, fotografia, ceramika). Zajmuje się malarstwem, fotografią, grafika cyfrową.Wystawa powstała dzięki pomocy Archiwum Państwowego w Radomiu.

Godz. 18.00, Sala Kameralna „Historia Radomskich Żydów”Zapraszamy na promocję drugiego wydania albumu o historii radomskich Żydów „Beit Radom”. Wydanie zostało m.in. wzbogacone o historię działalności Stowarzyszenia „Przyjaciół Radomia” w Paryżu, które jest również sponsorem publikacji.Zaprezentujemy również specjalny tematyczny numer „Radomskich Studiów Humanistycznych” poświęcony tematyce żydowskiej. Wykład wygłosi dr Sebastian Piątkowski, o zawartości czasopisma opowie dr Anna Spólna.

Godz. 19, Sala Widowiskowa „Chojze – Widzący z Lublina” czyli muzyka chasydów.Zagrają: rabin Symcha Keller (śpiew, flet), Paweł Stępnik (gitara klasyczna), Krzysztof Pachla (klarnet), Robert Brzozowski (kontrabas), Bartłomiej Stańczyk (akordeon), Tomasz Kozdraj (instrumenty perkusyjne) oraz Marcin David Król (skrzypce).Symcha Keller - (ur. 1963 r.) kantor, rabbi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Uczył się w Izraelu i USA. W latach 1988-2018 pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki, m. in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka czy Billa Clintona. Za pracę na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Keller został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski i Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Keller proponuje nowe interpretacje muzyki chasydzkiej z XVIII i XIX w. „Ruch chasydzki to najpiękniejszy owoc mistyki żydowskiej, to świat w którym muzyka stanowiła drogę do raju” - uważa artysta. Na koncercie w Radomiu usłyszymy utwory z wydanej przez Kellera w 2017 r. płyty „Bramy” oraz muzykę szykowaną na kolejny krążek. Takiego koncertu Radom jeszcze nie zaznał.„Ślad” odbywa się pod patronatem Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego i przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny.

Informacja dla chętnych do udziału w niedzielnej ceremonii na cmentarzu żydowskim przy ul. Towarowej. W niedzielę o godz. 13 na cmentarzu żydowskim odbędą się uroczystości m.in. z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. O godz. 12.15 przed Resursą będzie czekał autokar, który zabierze (i odwiezie do miasta) chętnych do udziału w ceremonii. Mężczyzn organizatorzy proszą o zabraknie nakrycia głowy.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4