Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /KULTURA/Święto muzyki ludowej w Odrzywole (FOTO)

Kultura

Święto muzyki ludowej w Odrzywole (FOTO)

19 listopad 2018 / Tekst

46 wykonawców wystąpiło na XI Festiwalu Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Ziemi Przysuskiej 2018 w Odrzywole. 

Święto muzyki ludowej w Odrzywole (FOTO)
fot. M. Zbrowska

Impreza z roku za rok cieszy się coraz większą popularnością. Odrzywolska hala sportowa wypełniona była po brzegi. Zaprezentowało się w sumie 46 wykonawców. Szczególnie urzekające były występy dzieci. Na scenie pojawiły się: Bielińska Polka, Zespół dziecięcy „ Stokrotki”, Zespół Ludowy „Borki” oraz Papryczki z Potworowa. Grand Prix zdobył zespół „Borki” z gminy Borkowice. Dorośli rywalizowali muzycznie w kilku kategoriach: zespół ludowy, najlepsza kapela, solista-instrumentalista, solistka. Najlepszym zespołem ludowym został Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Wśród solistów prym wieli Roman Wojciechowski z Kapeli ze Sławna i Teresa Paluch. W kategorii "kapela" wygrała Kapela Pańczaków.

 Jury oceniało także wyczyny kulinarne stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich. To aż 11 stoisk. Nagrodę otrzymało Stowarzyszenie „Niezapominajki” z Gminy Rusinów.

- Z wielkim zadowoleniem odbieram to zainteresowanie folklorem. Był taki okres na początku lat 90-tych, że wydawało się, że ta nasza kultura ludowa upadnie. Ludzie odchodzili od tego, uważali, że to coś gorszego. My, ale też inni, podjęliśmy wysiłek, aby przywrócić tę piękną kulturę ludową, taneczną, obrzędową, ale i kulinarną - powiedział Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół. I udało się. W Odrzywole odbyło się już 11 festiwali. - Na naszym festiwalu pojawiło się wiele nowych twarzy. Zjeżdżają do nas ludzie nawet z okolic Krakowa. Można potańczyć. Jest taka atmosfera weselna, rodzinna. Nie są to takie sztuczne przeglądy - dodał wójt Kmieciak.

Festiwalowe występy podziwiali m.in. gospodarze - wójt Odrzywołu Marian Kmieciak oraz starosta przysuski Marian Niemirski, parlamentarzyści, samorządowcy. Imprezie patronowało Radio Plus Radom.

foto: M. Zbrowska/Starostwo Powiatowe w Przysusze

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4