Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Bardzo pochmurno

7°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 82%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Radio Plus Radom /KULTURA/Taniej na koncerty „Mazowsza”

Kultura

Taniej na koncerty „Mazowsza”

04 wrzesień 2017 / Tekst
foto: MUW w Warszawie

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego dołączył do akcji "Koleją do Kultury". To już 37. partner.

Osoby, które zachowają dowolny bilet na przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich, mogą obejrzeć przedstawienie „Mazowsza” wystawiane w Otrębusach z 20-procentową zniżką.- Trudno byłoby wyobrazić sobie tę akcję na Mazowszu bez tak ważnego dla naszego regionu partnera, jakim jest właśnie zespół „Mazowsze”. Akcja „Koleją do Kultury” liczy ich już 37. Każdy z nich jest wyjątkowy, dzięki czemu osoby, które zechcą odwiedzić instytucje kultury objęte akcją zarówno na Mazowszu, jak i na Pomorzu czy w Krakowie, mają do wyboru bardzo szeroki i atrakcyjny wachlarz możliwości. A dziś zapraszam w szczególności do Otrębusów na spotkanie z rodzimym folklorem - zachęcał Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

- Cieszymy się, że dołączyliśmy do akcji Kolei Mazowieckich „Koleją do kultury”. Jesteśmy instytucją, która w przyszłym roku będzie obchodzić 70-lecie istnienia. Przez te wszystkie lata zespół „Mazowsze” zgodnie z zamysłem twórców: profesora Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej- Sygietyńskiej przybliża piękno polskiego folkloru w Polsce i na świecie. Dzięki tej umowie, z biletem Kolei Mazowieckich, spotkanie się z nami w naszej siedzibie i sali widowiskowej zespołu „Mazowsze” będzie jeszcze łatwiejsze - dodał dyrektor zespołu Jacek Boniecki.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa polskiego folkloru - tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na szeroki repertuar i jego ponadregionalny charakter „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy.

Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecający Profesorowi Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku - Karolin. Premiera pierwszego programu artystycznego odbyła się 6 listopada 1950 roku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, a już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata.

Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze zespołu znajdują się opracowania 42. regionów etnograficznych. Podczas tradycyjnego koncertu solistów, chóru, baletu i orkiestry podziwiać można około 20 z nich.

„Mazowsze” to 140. artystów (soliści, chór, balet i orkiestra), 1500 kostiumów, ponad siedem tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. „Mazowsze” to 238 zagranicznych tras koncertowych i 190 odwiedzonych miejscowości w Polsce.

Od 2009 roku zespół ma własną scenę w nowej siedzibie – Mateczniku Mazowsze w Otrębusach.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA