Na antenie: ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /KULTURA/Transcendentalny zapis emocji

Kultura

Transcendentalny zapis emocji

21 kwiecień 2015 / Tekst

Muzeum Diecezjalne w Kielcach zaprasza na wystawę „Paweł Opaliński: Poruszeni - zapis transcendentalny.” Na wystawie zaprezentowane zostaną prace fotograficzne i obszerny album - tworzące artystyczną narrację o beatyfikacji i kanonizacji św. Jana Pawła II w Rzymie.

Narracja podzielona została na mniejsze, opatrzone własnymi tytułami i stanowiące oddzielne opowiadania sekwencje. Dwie z nich, „Photosacrum” i „The Babel's Tower - postscriptum” prezentowane były w ubiegłym roku w Los Angeles/USA, gdzie zostały nagrodzone honorowymi wyróżnieniami w International Photo Awards - jednym z największych konkursów fotograficznych świata. Pozostałe prace prezentowane będą publicznie po raz pierwszy.
Zamysł projektu powstał w 2006 roku, tuż po śmierci Jana Pawła II - w czasie pierwszej wizyty autora w Watykanie. Nakreślony wówczas scenariusz, Opaliński systematycznie uzupełniał o zdjęcia wykonywane w czasie wizyt kolejnych, tak by powstała spójna, fotograficzna opowieść o emocjach i przeżyciach wykraczających poza możliwość naszego zmysłowego poznania. Jej tytuł odnosi się jednocześnie do poruszenia duchowego, emocjonalnego, jak i samej techniki fotografowania.
Jak pisze we wstępie do towarzyszącego wystawie albumu ks. dr. Paweł Tkaczyk - dyrektor Muzeum Diecezjalneg w Kielcach: „Drżenie ręki, nieodpowiedni ruch aparatem albo złe ustawienie soczewek obiektywu potrafią zepsuć efekty nawet najlepszej kompozycji. Nieostre lub poruszone zdjęcie jest zmorą każdego amatora i zawodowca. Znakomity kielecki fotografik Paweł Opaliński uczynił jednak z tej wady fotograficzną doskonałość. Sprawił, że stała się ona metodą artystycznego wyrazu, pozwalającą na oddanie emocji, wrażeń, wewnętrznych doświadczeń i przemyśleń, których w żaden inny sposób nie można wyrazić.”
Według autora połączenie technik specjalnych i artystycznych daje nieograniczone możliwości kształtowania fotograficznej narracji i w nim tkwi moc dokumentalna - zdolna przekazać zarówno fizyczność, jak i emocjonalność. Dla Opalińskiego postawa artystyczna jest wynikiem wewnętrznych przemyśleń. Można zatem być posłańcem ziemi - i wykorzystując najdoskanalsze narzędzia fotograficzne jakie kiedykolwiek powstały - relacjonować relacjonować jej powolne umieranie, degenerację postaw ludzkich, upadek ideałów czy oczekiwanie na apokalipsę. Można też być posłańcem nieba - i dzięki nowej technice wybiegać poza granice zmysłów, by stworzyć dokument ze świata, który przeczuwamy, a który jest dla naszej fizyczności niedostrzegalny, bo rozgrywa się równolegle do świata naszego.
Ks. Tkaczyk przywołując słowa mistrza fotografii i znakomitego teoretyka Andreasa Feiningera przypomina, że „przez połączenie możliwości technicznych i kreacyjnych fotografii może fotograf dokumentować rzeczywistość w formie wybitnych, znaczących zdjęć, pomocnych w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata i naszych bliźnich”. Wystawa fotografii Pawła Opalińskiego „Poruszeni – zapis transcendentalny” jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Paweł Opaliński - ur. 23 lutego 1967 roku w Kielcach, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. Doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów graficznych wielu publikacji – w tym kilkunastu layoutów prasowych; ilustrator
i fotografik. Członek ZPAF od 2008 roku, za twórczość fotograficzną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym siedmiokrotnie wyróżnienia honorowe International Photo Awards/USA (dokument), Monochrome Awards/UK (portret) oraz te najważniejsze związane z krajobrazem Polskim: dwukrotnie Grand Prix konkursu im. Jana Sunderlanda i Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej. Twórczość projektową i fotograficzną dzieli z pracą dydaktyczną. Od 2010 związany jest z Instytutem Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Od 2011 roku pracuje również na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowych WSINF w Łodzi, gdzie prowadzi autorską pracownię fotografii. W uczelniach artystycznych w Polsce prowadzi wykłady na temat projektowania i grafiki cyfrowej. W latach 2011-2014 pełnił funkcje wice prezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach i członka Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie.

 

Wernisaż wystawy: 27 kwietnia, godz. 18.00, Muzeum Diecezjalne w Kielcach, ul. Jana Pawła II 3.

 

Partnerami wystawy są Instytut Kultury Regionalnej i Dziedzictwa Narodowego ENKOLPION oraz Stowarzyszenie na rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej "Ars Sacra".
Patronat artystyczny nad wystawą objął Związek Polskich Artystów Fotografików.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4