Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /KULTURA/Tysiące w muzeach

Kultura

Tysiące w muzeach

30 grudzień 2016 / Tekst

Tysiące ludzi odwiedziło w tym roku placówki kultury w regionie radomskim. W zależności od ich charakteru, oferty, ale i wielu innych czynników było to od kilkudziesięciu tysięcy do kilku tysięcy odwiedzających.

Tysiące w muzeach
fot. Radio Plus Radom

Na frekwencję na pewno nie może narzekać dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek. 57 308. Liczba gości skansenu w tym roku robi wrażenie. To ponad 10 tys. więcej niż w ubiegłym roku (46 752). Był to bardzo ważny rok dla Muzeum Wsi Radomskiej, na które złożyły się i obchody jubileuszu 40-lecia istnienia placówki i impreza "Posmakuj Polski" dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Oczywiście jak zawsze nie zawiodło Święto Chleba. Wzięło w nim udział niemal 17 tys. osób. Częstym widokiem były zatem kolejki. To może zmienić się już w 2018 roku - deklaruje Ilona Jaroszek. Nie chodzi jednak o spadek zainteresowania ofertą muzeum, ale o unijny projekt, który zakłada m.in. postawienie biletomatów i parkometrów. Będzie też możliwość zakupu biletów przez internet.

Wzrost odnotowało też Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Ma to związek z rozszerzeniem oferty. Pojawiły się choćby zajęcia warsztatowe. - Więcej jest osób, przychodzących na filmy, lekcje muzealne, wystawy. Jest to frekwencja w granicach dwudziestu paru tysięcy - mówi dyrektor Włodzimierz Pujanek. A jeszcze rok temu muzeum odwiedziło ok. 15 tys. Placówka prowadzi obecnie badania, za pośrednictwem firmy zewnętrznej, jak rozpoznawalna jest marka MCSW "Elektrownia" w regionie. Dyrektor Pujanek chciałby szczególnie pozyskać osoby w wieku 18 - 25 lat, bo tych jest najmniej wśród odwiedzających muzeum.

Dwa ostatnie lata chudsze były natomiast dla Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Nie zadecydowała o tym jednak uboższa oferta, ale ...nawałnica, która poczyniła znaczne szkody na terenie placówki w 2015 roku. - Z kolei w 2016 roku musieliśmy zrobić modernizację budynku. Remont przypadł na wrzesień, październik i listopad. Teraz jest już na finiszu. Sprzątamy, przywracamy ekspozycję i będziemy zapraszać gości już od 3 stycznia - mówi Ewa Witkowska z Muzeum Gombrowicza. W tym roku muzeum odwiedziło 4,5 tys. osób. Niemal 1 tys. odwiedzających zgromadziły wydarzenia związane z Nagrodą Literacką im. W. Gombrowicza. Muzeum szykuje już nową ciekawą ofertę i w 2017 roku ma być znacznie więcej gości.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, nie licząc oddziałów, odwiedziło w tym roku ok. 23 tys. osób. To, jak powiedziała nam kierownik działu naukowo - oświatowego Ilona Pulnar - Ferdjani, stabilny poziom, ponieważ ubiegły rok zamknął się liczbą 23 754. Wzrost odnotowało Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. W tym roku odwiedziło je niemal 25 tys. osób, a w ubiegłym - 22 787 osób.

Sprawdziliśmy też jakim zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. - W 2016 roku zwiedziło je prawie 19 000 osób. Rok 2015 dla szydłowieckiej placówki był czasem przejściowym, właśnie na jesieni otworzyliśmy nową ekspozycję stałą „Instrumenty … - zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz wystawę czasową. W związku z tym frekwencja placówki na rak 2015 jest nie poglądowa, bo dotyczy tylko 3 ostatnich miesięcy 2015 r. - powiedziała nam Zofia Radwańska z szydłowieckiego muzeum.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4