Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /KULTURA/U Kolberga na urodzinach (FOTO)

Kultura

U Kolberga na urodzinach (FOTO)

22 luty 2019 / Tekst

205 lat temu w Przysusze urodził się Oskar Kolberg, polski kompozytor, etnograf i folklorysta. Z tej okazji w muzeum jego imienia właśnie w Przysusze wyprawione zostały urodziny. 

U Kolberga na urodzinach (FOTO)
fot. Radio Plus Radom

- Jest już taką tradycją w muzeum biograficznym Oskara Kolberga w Przysusze, że ten dzień urodzin zawsze jest uświetniany jakąś imprezą i ma uroczysty charakter, nawiązujący do przedmiotu badań Oskara Kolberga, czyli muzyki ludowej, która w naszym regionie jest ciągle żywa - mówi kierownik muzeum Katarzyna Markiewicz.

Główną atrakcją był koncert muzyki tradycyjnej. Kapela Niwińskich i Paula Kinaszewska zaprezentowali projekt "Skrzypce Bogusza". Młodzi muzycy opowiedzieli najpierw o niemal legendarnym skrzypku Janu Boguszu z Kamiennej Woli. Żył on zaledwie 27 lat, ale odcisnął znaczne piętno na muzykowaniu pogranicza radomsko-opoczyńskiego. O jego muzyczną pamięć zadbali jego uczniowie - "piątka od Bogusza". Wśród nich byli: Piotr Gaca (zm. 2017) i Tadeusz Jedynak (ur. 1923). Mateusz Niwiński był z kolei uczniem Piotra Gacy, a Paula Kinaszewska - Tadeusza Jedynaka.

W Muzeum im. Oskara Kolberga mogliśmy usłyszeć dziś barwne opowieści o trudnej nauce grania na skrzypcach przez muzykantów pokolenia Bogusza, o często nieczystej rywalizacji, ale też potańcówkach w ciasnych izbach - potańcówkach pięknych i dzikich. Nie zabrakło oczywiście muzyki. W ruch poszły skrzypce, bęben czy basy. Było żywiołowo i spontanicznie. Właśnie spontanicznie do muzyków przystąpiła śpiewaczka Maria Siwiec.

Na finał porozstawiane zostały krzesła i rozpoczęła się potańcówka w dawnym wiejskim stylu. Można było też zakupić publikacje, związane z Oskarem Kolbergiem i kulturą ludową.

Impreza spotkała się z ciepłym przyjęciem mieszkańców, którzy są dumni, że Oskar Kolberg urodził się na ziemi przysuskiej.

- Jesteśmy dumni z Oskara Kolberga. Jesteśmy dumni, że w naszym mieście urodził się ten wielki człowiek - powiedział wicestarosta przysuski Marek Kilianek.

Było to jedna z ostatnich, jeśli nie ostatnia impreza w przysuskim muzeum. Przed placówką gruntowny remont.

Wkrótce relacja dżwiękowa.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4