Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /KULTURA/Wyśpiewana Niepodległa - już po raz czwarty

Kultura

Wyśpiewana Niepodległa - już po raz czwarty

02 listopad 2016 / Tekst

„Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana.” - wyjątkowy koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 6 listopada o godz. 16:00 w Sali koncertowej Oratorium św. Filipa Neri ul. Grzybowska 22 w Radomiu.

foto: KLO Radom
foto: KLO Radom

W czasie koncertu ponad 200 lat z dziejów narodu zostanie przypomniane utworami, które towarzyszyły Polakom w drodze do wolności, a teraz łączą pokolenia. - Pomysł wspólnego śpiewania piosenek wojskowych i patriotycznych zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników – to prosty sposób na tworzenie wspólnoty przeżyć, radości świętowania i naukę podstaw historii. Tak powstała „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana.”, która zdobyła sobie stałe miejsce w kalendarzu szkolnym i miejskim – mówi ks. Piotr Woszczyk organizator. Organizatorami listopadowych koncertów są młodzież i nauczyciele „Katolika”. - Spotkania odbywają się przy pełnej sali Oratorium przy ul. Grzybowskiej 22, słuchaczami zaś są licznie przybywający mieszkańcy Radomia. Naczelną ideą spektakli jest wspólne śpiewanie piosenek wojskowych, a prawdziwymi twórcami publiczność, bo to właśnie ona uczestniczy w wykonywaniu utworów.  Całość oparta jest na prostym scenariuszu: każdemu z ważnych wydarzeń z historii Polski lat 1795 – 1989 towarzyszy pieśń z tego okresu. Komentarze wprowadzają ważne daty i omawiają fakty historyczne. Atrakcyjności występowi dodają kostiumy – mówił Magdalena Wojtkiewicz nauczycielka języka polskiego i organizatorka przedsięwzięcia. Jak dodają organizatorzy, z roku na rok „Wyśpiewana Niepodległa” rozwija się. Z imprezy szkolnej, która miała być jedynie przewrotną akademią „ku czci”, stała się projektem znanym w Radomiu. - Powiększa się grono muzyków współpracujących z organizatorami. Poza szkolnym chórem na scenie występuje chór parafialny, Orkiestra Wojskowa w Radomiu i grono instrumentalistów. Niewyczerpane źródło śpiewników i nagrań, także archiwalnych, pozwala na to, by za każdym razem proponować wykonawcom inną listę dwudziestu utworów. Te, które są stałe („My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, czy „Warszawskie dzieci”), stanowią fundament każdego spektaklu – dodaje Magdalena Wojtkiewicz.

Tegoroczną „Wyśpiewaną Niepodległą” patronatem honorowym objęli: JE ks. Bp Ordynariusz Henryk Tomasik, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski. Współorganizatorem jest Fundacja Niepodległości z Lublina.
W tym roku podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Polaków na Wileńszczyźnie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4