Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista
Częściowe zachmurzenie

10°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 89%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 18 Paź 2017

    Częściowe zachmurzenie 20°C 10°C

  • 19 Paź 2017

    Bardzo pochmurno 17°C 12°C

Radio Plus Radom /KULTURA/Zainspirowani po raz dziesiąty

Kultura

Zainspirowani po raz dziesiąty

07 sierpień 2017 / Tekst

 23 artystów wzięło udział w 10. Jubileuszowym Międzynarodowym Plenerze Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka- Letnisko”. Wernisaż poplenerowych odbył się w sobotę 29 lipca.

 

Garbacki plener cechuje doborowa międzynarodowa obsada i niezapomniana atmosfera. Goście reprezentowali niemal cały świat od Niemiec po Indie. Po raz pierszy w Garbatce-Letnisku tworzył zajmujący się ceramiką i malarstwem Siraj Saxena z New Delhi. Poza nim byli także absolwenci i pracownicy naukowi związani z Wydziałem Sztuki Politechniki Radomskiej: Ewelina Białoch (Przemyśl), Andrzej Brzegowy (Radom), Mirosław Dziedzicki (Garbatka- Letnisko), Adam Gugała (Gródek), Aleksander Olszewski (Radom); nauczyciele akademiccy i wykładowcy plastyki w szkołach średnich: Karolina Chorązka- Pluch (Kraków), Izabela Kita (Częstochowa), Krzysztof Nowak (Zduńska Wola), Katarzyna Słuchocka (Poznań), Jacek Szpak (Radom), grupa artystów z Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Janusz Czumaczenko, Zbigniew Dudek, Wojciech Kuźniewicz, Tomasz Matuszak oraz liczni goście zagraniczni: Timur Karim (Tadżykistan, od dwudziestu lat mieszka w Polsce), Zlatko Krstevski (Macedonia), Josef Lorenc (Czeskie Budziejowice), Elya May Lavapok (Rosja, studiowała i mieszkała w Australii, od dziewięciu lat mieszka w Berlinie), Alan Meyer (Izrael, urodził się w Sankt- Petersburgu, od siedemnastu lat pracuje i mieszka w Berlinie), Daryna Sotnikova i Hanna Tkachenko (Dniepropietrowsk, Ukraina), Nevena Vuksanovic (Belgrad, Serbia).

Organizatorzy opowiedzieli nam czym inspirowali się uczestnicy pleneru. Stacja Garbatka zaciekawiła Karolinę Chorązką Paluch, Izabelę Kitę, Krzysztofa Nowaka, Elyę May Lavapok, Alana Meyera. Architektura willowa Garbatki znalazła odbicie w malarstwie Timura Karima (Willa „Marysia” Marii i Michała Ochwanowskich), Zlatka Krstevskiego, Daryny Sotnikovej i Hanny Tkachenko, Eweliny Białoch, Jacka Szpaka. Nieodłączny motyw Zalewu „Polanki”, stawy w Molendach, czy Sieciechowie, pojawiające się od kilku lat na plenerze obrazy kwitnących malw, fragment architektury pałacowej w Policznie, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, koncert ptaków, żuki, drzewa, lawenda, łąki. Ciekawe prace pokazała galeria plenerowa na warsztatach. Rzeźba promująca model ars amandi pod tytułem „Na Garbatkę” według pomysłu Janusza Czumaczenki, zmysłowa natura kobiety w ujęciu Jacka Szpaka, „Zwiastowanie” - zaskakująca sakralna wypowiedź Andrzeja Brzegowego w kompozycji opartej również na rzeźbie, drewniany stoliczek Zbigniewa Dudka z pustą szklanką i butelką po burbonie, jego „Match Tachal”, „Marzenia o wizach” Katarzyny Słuchockiej i wreszcie „Balkon dyktatora” Tomasza Matuszaka - groteskowy, absurdalny, groźny. Na pękniętej ścianie ostatniego budynku warsztatów zawieszony balkon wykonany z drewna, nie prowadzący do żadnych drzwi, pomalowany na biało, bez podłogi, z tralkami zrobionymi z przepychaczek toaletowych, kuchennych wałków. Oto metaforyczne narzędzia dyktatury - mówi nam Matuszak.

Plener trwał od 13 do 30 lipca. Dzień wcześniej o godz. 17 w auli miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Jana Kochanowskiego i na szkolnych warsztatach otwarta została wystawa poplenerowa. Kurator pleneru, dyrektor Szkoły Drzewnej i Leśnej w Garbatce- Letnisku przypomniał dzieje i inicjatora imprezy - nieżyjącego od dwóch lat starosty powiatu kozienickiego Janusza Stąpóra. - Żyjemy od pleneru do pleneru - powiedziała Katarzyna Słuchocka, wręczając Mirosławowi Dziedzickiemu razem z Katarzyną Chorązką- Paluch statuetkę od plenerowiczów z okazji jubileuszu. - My stąd odjeżdżamy i rozsławiamy Garbatkę, mówiąc wszędzie, jakie wyjątkowe jest to miejsce. Wartości pleneru: spotkania, wspólne bycie razem, wymiana artystyczna, podpatrywanie praktyk twórczych. Jedyna w swoim rodzaju sztuka natchniona prowincją, latem, wodą, lasem, Garbatką - mówiła artystka.

Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka-Letnisko” zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce- Letnisku. Medialnie patronowało mu Radio Plus Radom.

fot. Elya May, Seray Saxena, Igor Dziedzicki, Krzysztof Nowak

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
Cuprum Lubin 4 11
Indykpol AZS Olsztyn 3 9
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 4 8
Jastrzębski Węgiel 3 6
GKS Katowice 4 6
Espadon Szczecin 4 6
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
Trefl Gdańsk 3 5
MKS Będzin 4 5
Cerrad Czarni Radom 4 4
Łuczniczka Bydgoszcz 4 4
PGE Skra Bełchatów 2 3
Dafi Społem Kielce 4 2
BBTS Bielsko-Biała 3 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA